TEB: BNP Paribas bizimle bölgede büyüme planı yapıyor

Hürriyet Haber
11 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 10 Şubat 2006 - 20:50

TEB-BNP ortaklığı ilk yılında konsolide olarak yüzde 91.1’lik artıyla 102 milyon YTL net kár açıkladı. TEB Genel Müdürü Varol Civil, "Organik büyüyeceğiz ama fırsatları da değerlendiririz" derken hedeflerinin bölgede büyümek olduğunu vurguladı.

FRANSIZ BNP Paribas ile ortaklığının ilk yılında kárını yüzde 91.1 artıran TEB, planlarını büyümek üzerine kurduğunu açıkladı. TEB GEnel Müdürü Varol Civil, planlarını organik büyüme üzerine kurduklarını belirtirken "Fırsatları da değerlendiririz" mesajı verdi. Civil, Türkiye gibi bir ülkeye yatırımın BNP’nin bölgedeki büyüme isteğini ortaya koyduğunu vugruladı.

NET KÁR 102 MİLYON: Dünyanın en büyük uluslararası bankalarından Fransız BNP Paribas ile ortaklığının birinci yılında mali sonuçlarını açıklayan TEB, geçen yılı konsolide olarak yüzde 91.1 artışla 102 milyon YTL kárla kapattı. TEB’in konsolide olmayan gelir tablosuna göre geçen yılki net kárı 2004’e göre yüzde 132.9 artışla 78.7 milyon YTL oldu. Bankanın aktif toplamı 5.422 milyon YTL’ye konsolide aktifleri 6.963’e ulaşan TEB’in bilançosunda likit aktiflerdeki düşüş dikkati çekerken "Hálá sektörün en likit bankasıyız" dedi.

SIRALAMA ÖNEMLİ DEĞİL: Geçen yıl kredilerde yüzde 95, mevduatta yüzde 58.2 artıy kaydettilerini ve topladıkları mevduatın yüzde 89’unu krediye dönüştürdüklerini belirten Civil, "Bundan sonra kendi seçtiğimiz alanlarda daha fazla pazar palına bakan bir banka olacağız ama sıralamalara pek itibar etmiyoruz" diye konuştu. "Önümüzdeki dönemde TEB’i daha büyük bir banka olarak göreceksiniz" diyen Civil, büyüme stratejilerini şöyle anlattı: "BNP Paribas Türkiye’yi çok uzun vadeli düşünerek geldi. Hedefimiz büyümek ama şu an için organik büyüme düşünüyoruz. Kararınız büyümek ise fırsatlar da değerlendirilir. Türkiye alt yapısı gelişmiş bir ülke. Böyle bir ülkede yatırım kararı alıyorsanız tüm bölgelede büyüme kararı alıyorsunuz demektir. Bölgede büyümemiz sürecek."

Bailly: TEB’e ortaklık için zamanlama mükemmeldi

BNP Paribas Temsilcisi Alain Bailly, ortaklıktan duydukları memnuniyeti rakamların gösterdiği söylerken şu değerlendirmeyi yaptı: "Hem TEB hem BNP açısından zamanlama mükemmeldi. Türkiye’de ekonomi ve bankacılık doğru yöne gidiyordu. Böyle bir dönemde TEB’in iyi bir banka olmasına rağmen bir partnere ihtiyacı vardı, BNP’nin de Türkiye’de böyle bir partnere. Fiyat da mükemmeldi. Ortaklığımızla ilgili ilgili gürültü, dedikodu, işlerin yolunda gitmediğine dair dedikodular duymuyorsunuz. Bu da ortaklığın ne kadar iyi gittiğinin bir kanıtı. Ortaklık geleceğinin ne kadar parlak olduğunun altını çizmek istiyorum."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı