TEAŞ'tan AKTAŞ'a mahsuplaşma davası

Hürriyet Haber
16.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 16.02.2000 - 00:01

TÜRKİYE Elektrik Üretim-İletişim A.Ş. (TEAŞ), AKtaş Elektrik A.Ş.'ye karşı 1990-97 yılları arasındaki mahsuplaşmaya ilişkin daha önce açtığı 15.6 trilyon liralık davayı yeniledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre TEAŞ, Başbakanlık Teftiş Kurulu'ndan (BTK) gelen yazı doğrultusunda daha önceden vazgeçtiği 15.6 trilyonluk davaya devam etme kararı aldı. TEAŞ, dava yenileme isteğini Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvurarak iletti. Dava duruşmasının önümüzdeki ay yapılması bekleniyor.

15.6 TRİLYONLUK DAVA

TEAŞ, 1990-97 yılları arasındaki mahsuplaşma işleminde AKTAŞ'dan 4 trilyon lira alacaklı olduğunu öne sürmüştü. Ancak BTK bu rakama karşı çıkarak ve yeni hesaplama sonuncunda da 5.2 trilyon lira alınması gerektiği TEAŞ'a bildirmişti. AKTAŞ da 5.2 trilyon liralık tutarı kabul etmiş ve ödeme yapılmıştı.

TEAŞ, BTK'nin mahsuplaşmaya ilişkin eleştirilerini içeren raporu doğrultusundaki yanıtında, AKTAŞ konusunda Başbakanlık'tan gelecek değerlendirmeler çerçevesinde davranılacağı ve istenilmesi durumunda imtiyaz sözleşmesinin iptal edilebileceğini belirtmişti. TEAŞ, yazısında, ayrıca AKTAŞ ile anlaşma sağlanarak 5.2 trilyon liranın tahsil edilmesiyle 15.6 trilyon liralık alacak davasından vazgeçildiği vurgulanmıştı.

Davanın yenilenmesiyle mahsuplaşmaya ilişkin rakamın, 5.2 trilyon liranın üzerinde saptanması durumunda, aradaki farkın ödenmesinin isteneceği; bu rakamın altında çıkması durumunda ise mahsuplaşma yapılacağı belirtildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı