ANKARA HABERLERİ

Tdv, 28 İlde 119 Öğrenci Konuk Evi Açtı

IHA
09 Ekim 2015 - 16:38Son Güncelleme : 09 Ekim 2015 - 16:39

YEREL HABERLER ANKARA

IHA

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, 28 ilde 119 öğrenci konuk evi açtıklarını ve bu evlerde 866 öğrencinin kaldığını söyledi.
Palakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda, yurt dışına yeni atanan müşavir ve ataşelere TDV’nin faaliyetlerini anlattı.
Türkiye Diyanet Vakfı’nın yardımsever halkımızın desteği, Diyanet teşkilatı ve vakıf görevlilerinin gayretli çalışmalarıyla büyüyerek bugün Türkiye’de 1000 şubesi ve 108 ülkedeki faaliyetleriyle uluslararası bir iyilik hareketine dönüştüğünü ifade eden Palakoğlu, vakıf olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yurt içinde ve yurt dışında, irşad, hac ve umre, müftülük, Kur’an kursu, eğitim merkezleri ve cami hizmetlerinin süratli ve etkin bir şekilde yürütülmesi için imkanlar ölçüsünde her türlü desteği sağladıklarını belirtti.
Diyanet İşleri Başkanlığı Yurt Dışı Temsilcilikleri ve dini idarelerin desteklenmesini de önemsediklerini vurgulayan Palakoğlu, “Ülkelerin içinde bulunduğu durum ve ihtiyaçlara göre; eğitim, kültür, sosyal, dini ve idari alanlarda işbirliğini geliştirmeye yönelik kısa, orta ve uzun vadeli projeler gerçekleştiriyoruz. Başkanlığımızın yurt dışındaki müşavirlik, ataşelik ve koordinatörlükleri ile Müslüman ülkelerin dini idarelerini destekliyoruz” şeklinde konuştu.
Vakıf olarak eğitime öncelik verdiklerini söyleyen Palakoğlu, şunları kaydetti:
“Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ile Avrupa, Amerika ve Avustralya’da yaşayan gurbetçi ailelerin, din eğitimi alanındaki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2006 yılında başlayan program kapsamında bugüne kadar bin 70 öğrencinin ilahiyat fakültelerinde eğitim görmelerini sağladık. Halen 864 öğrenci UİP kapsamında öğrenimlerine devam etmektedir. Bu kapsamda bugüne kadar 273 öğrenci mezun olmuştur. Ayrıca yurt dışından 2 bin 371 Kur’an kursu öğrencisi, bin 683 hizmet içi eğitim kursiyeri 90 dini yüksek ihtisas eğitimi için öğrenci getirilmiştir. Eğitim kurumları ve öğrencilerinin bütün masrafları vakfımızca karşılanmaktadır.”
Konuk öğrencilerin maddi ve manevi gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla İstanbul, Ankara, Bursa, Konya, Kayseri ve Samsun’da 7 adet eğitim koordinatörlüğü açtıklarını vurgulayan Palakoğlu, TDV’nin yurt dışında 10 ülkede 16 eğitim kurumunda halen 2 bin 954 öğrencinin eğitim gördüğünü, bugüne kadar da 4 bin 289 öğrencinin mezun olduğunu kaydetti.
Türkiye’de de 11 ilde 14 adet yüksek öğrenim öğrenci yurdunda 5 bin 253 öğrencinin kaldığını vurgulayan Palakoğlu, “Yurtlarımızın olmadığı illerde müftülüklerimiz nezaretinde öğrenci konuk evleri açmaktayız. Yurtlarımızın olmadığı illerde şubelerimiz nezaretinde öğrenci konuk evleri açılmaktadır. Bu dönemde 28 ilde şubelerimiz tarafından 119 öğrenci konuk evi açılmıştır. Bu evlerde 866 öğrenci barınmaktadır” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Tdv, 28 İlde 119 Öğrenci Konuk Evi Açtı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2015 tarihinde saat 16 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tdv, 28 İlde 119 Öğrenci Konuk Evi Açtı haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:50
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı