Gündem Haberleri

  TDK ve TTK'dan CHP'ye miras davası

  ANKARA (A.A)
  04.08.2006 - 11:08 | Son Güncelleme:

  Atatürk'ün CHP'ye bıraktığı İş Bankası hisselerinin nemasının, vasiyeti doğrultusunda ödenmesi amacıyla parti aleyhine Türk Tarih Kurumu (TTK) tarafından 96.5 milyon, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından 74 milyon YTL'lik dava açıldı.

  TTK, Atatürk'ün CHP'ye bıraktığı İş Bankası hisselerinin 2003, 2004 ve 2005 yıllarına ait, TDK da 2004 ve 2005 yıllarına ait nemalarının kurumlara ödenmesine karar verilmesi talebiyle nöbetçi asliye hukuk mahkemelerinde dava açtı.

  TTK tarafından açılan davanın dilekçesinde, Atatürk'ün 5 Eylül 1938 tarihindeki vasiyetnamesine yer verildi. Atatürk'ün, CHP'ye bıraktığı İş Bankası hisselerinin nemasının TDK ve TTK'ya aktarılmasını vasiyet ettiği anımsatıldı.
  Nemaların, CHP'nin talimatıyla kurumların hesaplarına aktarılması gerektiği anlatılan dilekçede, “Ancak CHP, zaman zaman hisse gelirlerini kuruma vermek istememiştir” denildi.

  Geçmişte de CHP'nin benzer tutumlar sergilediğine yer verilen dilekçede, nemaların kurum hesaplarına mahkeme kararlarıyla aktarıldığı kaydedildi.

  Dilekçeye, TTK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu ve TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın'ın, nemaların ödenmesi talebini içeren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a gönderdikleri yazı örneği de eklendi.
  Dilekçede, CHP'nin İş Bankası hisselerinin 2003, 2004 ve 2005 yılı neması olan toplam 96.5 milyon YTL'nin kurumların hesaplarına aktarılmasına karar verilmesi talep edildi.

  TDK tarafından açılan davanın dilekçesinde de Atatürk'ün vasiyetnamesine atıf yapılarak, aynı gerekçeler ileri sürüldü ve İş Bankası hisselerinin 2004 ve 2005 yıllarına ait toplam 74 milyon YTL'lik nemasının kurum hesabına aktarılmasına karar verilmesi talep edildi.  TDK'nın, hisselerin 2003 yılı neması için daha önce açtığı dava ise devam ediyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı