ERZURUM HABERLERİ

TDF'de dağcı sayısını 919'dan 39 bine çıkardı

DHA
17.10.2016 - 11:15Son Güncelleme :
DHA

Turgay İPEK/ ERZURUM, (DHA)- TÜRKİYE Dağcılık Federasyonu (TDF) Başkanı Alaattin Karaca, ülke genelinde dağcı sayısını 20 yılda 919'dan 39 bine, dağcılık kulübü sayısını da 25'ten 1060'a çıkardıklarını bildirdi. Ülkede kadın dağcı sayısının 10 binden fazla olduğuna işaret eden ve yeniden aday olmayacağı için vedaya hazırlanan TDF Başkanı Karaca "Başkanlığı barakıyorum, dağları değil" dedi.
Değişik branşlarda sporcu, antrenör, yönetici olarak yarım asırdan bu yana hizmet veren Alaattin Karaca, artık sorumluluğu gençlere bırakmak gerektiğini söyledi. 6 Kasım'da yapılacak seçimlere aday olmayacağını belirten Karaca, genç dağcılarla Türkiye'de çıkmadık dağ bırakmadıklarını ifade etti. Karaca, yurt dışında çok sayıda zorlu dağlara tırmanış gerçekleştirdiğini, Federasyon Başkanlığı'nı bıraktığını ancak dağları bırakmasının söz konusu olmayacağını anlattı.
Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinden emekli olan Karaca, 50 yıllık spor yaşantısında çeşitli branşlarda sporcu, antrenör, yönetici olarak üst düzeyde görevler aldığını hatırlattı. Sporun dostluk, arkadaşlık, kardeşlik, mertlik, dürüstlük, sevgi, saygı ilkelerinden hiç taviz vermediğine dikkati çeken Alaattin Karaca, evrensel olan sporun siyaset dışında tutulması gerektiğini savundu. Yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Türk Dağcılığına layık olduğu yere çıkarmaya çaba harcadıklarını kaydeden Karaca, şunları söyledi:
"Ankara'daki Atatürk Spor Salonu'nda 19 Ocak 1997'de yapılan seçimde 118 delegenin 83'ünün oyunu alarak Federasyon Başkanlığına seçildim. Yaklaşık 20 yıl boyunca güvenen delegelerin yüzünü kara çıkarmadım. Tüm enerji ve zamanımızı, ülkemize, dağcılık camiasına hizmet ederek geçirdik. Göreve başladığımızda 919 olan lisanslı dağcı sayısını 10 bini kadın, toplam 39 bin 875'e çıkardık. Dağcılığı tüm yaş grupları ve sosyal kesimlere açtık. Yetiştirici sorununu çözerek dağcılık branşında değişik kademelerde görev alan 223 dağcılık antrenörü yetiştirdik. Dağcılık sporunu lise ve üniversitelere yaydık. En önemlisi dağcılık sporunun tehlikeli bir spor dalı olmaktan çıkardık. Eğitim ve tırmanışlarda güvenlik ön plana alınarak dönemimizde kaza oranı en aza indirilmiş ve ailelerde sporumuza karşı ilgi artmıştır."
Dağcılık potansiyelinin yoğun olduğu ve ihtiyaç duyulan yerlerde dağ evleri yaptırdıklarını aktaran Karaca. ülkede malzeme üretiminin başlamasının dağcılık sporunun gelişmiş olduğunun göstergesi olduğunu ifade etti. Federasyon olarak sadece dağcıları değil, dağları, ülkenin her köşesini kucaklamaya özen gösterdiklerini vurgulayan Alaattin Karaca, tek branşı olan Dağcılıkta branş sayısını 'Dağcılık', 'Spor Tırmanma' ve 'Dağ Kayağı' olmak üzere üçe çıkardıklarını belirtti. 6 Kasım 2016 günü yapılacak genel kurulda federasyon başkanlığına aday olmayacağına dikkati çizen Karaca, şunları ekledi:
"Bundan sonra bir dağcı olarak göreve gelecek genç arkadaşlarımı izleyeceğim. Mert yürekli dağcılarla, dumanlı zirvelerde, attığımız her düğüm dostluğun ve dağcılığın sağlam yarınlarını hazırladı. Dileğim ve umudum o asaletin sonsuzluğa kadar sürüp gitmesidir."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden TDF'de dağcı sayısını 919'dan 39 bine çıkardı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ekim 2016 tarihinde saat 11 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TDF'de dağcı sayısını 919'dan 39 bine çıkardı haberi güncellenecektir.

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

14 Ekim 2019, Pazartesi
 • İmsak
  04:54
 • Güneş
  06:17
 • Öğle
  12:06
 • İkindi
  15:13
 • Akşam
  17:46
 • Yatsı
  19:03
Sayfa Başı