Gündem Haberleri

  TCK'da ilk rötuş haftaya

  Hürriyet Haber
  15.03.2005 - 12:00 | Son Güncelleme:

  1 Nisan’da yürürlüğe girecek olan Ceza Yasası’nda değişiklik öngören teklif Adalet Komisyonu’nda alt komisyona gönderildi.

  Teklif önümüzdeki hafta komisyona gelecek.

  Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in katılmadığı TBMM Adalet Komisyonu’nda ilk olarak AKP Konya Milletvekili Kerim Özkul’un 1 Nisan’da yürürlüğe girecek olan TCK’da değişiklik öngören teklifi ele alındı.

  CHP’li üyeler "değişikliklerin perakendeci bir anlayışla getirilmesine" karşı çıkarken, teklif AKP ve CHP’li üyelerin oylarıyla alt komisyona gönderildi. Yasa 1 Nisan’da yürürlüğe gireceği için alt komisyon çalışmasının önümüzdeki hafta salı gününe kadar bitmesini isteyen Komsiyon Başkanı Köksal Toptan, "Zamanımız kısıtlı. 1 Nisan’a bir gün kala sayın Cumhurbaşkanının önüne kanun koymak şık olmaz" dedi. Adalet Bakanlığı bürokratları ise teklifle getirilen değişikliklerin bakanlığın 6 aydır sürdürdüğü seminer çalışmalarıyla örtüştüğüne işaret ederek, teklife olumlu baktıklarını söyledi.

  Teklif, yasada takdiri indirim nedenleri başlıklı maddede 5’te 1 olarak öngörülen indirim oranının, uygulamada sıkıntıya sokabileceği gerekçesiyle 6’da 1 olarak düzenlenmesini öngörüyor.

  Teklifte ayrıca, "insan üzerinde deney" başlıklı maddede de değişiklik öngörülüyor. Buna göre, yasada yer alan "çocuklar üzerinde bilimsel deney hiç bir surette yapılamaz" ibaresinin uygulamada çocuk sağlığı ve hastalıkları biliminin gelişmesini engelleyeceği yönünde tereddütler ortaya çıkardığı gerekçesiyle, ilk haline dönüyor. Teklifle, imar kirliliğine neden olma başlıklı 12 kasım 2004 tarihinde yürürlüğe giren maddenin ise uygulamada ciddi sorunlar çıkardığı gerekçesiyle metinden çıkarılması öngörülüyor.

  Bu arada komisyonda daha sonra ele alınan çocukları koruma yasa tasarısı, kabahatler yasa tasarısı, denetimli serbestlik ve yardım merkezleri ile koruma kurulları yasa tasarısı da alt komisyona gönderildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı