ANKARA HABERLERİ

TCDD’deki yeniden yapılanma değil özelleştirme programı

Göksel YILDIRIM / A.A.
07.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş Sendikası tarafından hazırlanan raporda, TCDD’nin yeniden yapılandırılması projesinin, özelleştirme programı olduğu, ulaştırma politikalarında hiçbir değişiklik getirmediği ve var olan yanlış ulaşım politikasını daha da derinleştireceği savunuldu.

YEREL HABERLER ANKARA

Göksel YILDIRIM / A.A.

Raporda, TCDD tarafından hayata geçirilmek istenen yeniden yapılandırma projesi kapsamında, bölgesel merkezlerin ortadan kaldırılmasının, Dünya Bankası raporları doğrultusunda mevcut ağın yüzde 60’ına yakın kısmının daraltılmasının, temel yük ve yolcu taşımacılığı işletme hakkının üçüncü kişilere devri sayesinde özelleştirmenin sağlanmasının yasal prosedürünün hazırlandığı öne sürüldü.

Raporda, karayolu ağırlıklı ulaşım politikası nedeniyle ödenen ağır bedelin boyutlarının iyi hesap edilerek demiryolu sisteminin modernize edilmesinin, ancak TCDD’nin ileri teknolojilere yatırım yapan yatırımcı bir kuruluş haline getirilmesiyle mümkün olacağı vurgulandı. Raporda, şunlar kaydedildi:

"TCDD tarafından uygulanmak istenen yeniden yapılandırma programında demiryollarının kamu hizmeti niteliğinin sona erdirilmesi amacıyla fabrikaların, TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ ve TÜDEMSAŞ gibi kuruluşların kapatılması veya satılmasına yol açacak özel sektör yakın işbirliği, işletme hakkının devri ve taşeron uygulamalarına sendika olarak katılmamaktayız. Bu bağlamda, demiryollarının kamu hizmeti üreten kurum olma özelliği korunarak yeniden yapılandırılmasının bir modernleşme stratejisi içinde gerçekleştirilmesi, ayrıca demiryollarının milli savunma yönünden stratejik önemi bulunmasından dolayı kamu hizmeti niteliğinin devam ettirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle sendika olarak demiryollarının özelleştirilmesinin anlamsız olduğunu ve konunun devlet/özel bağlamından çok modernleşme bağlamında ele alınması gerektiğini düşünüyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde TCDD’deki yeniden yapılanma değil özelleştirme programı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:58
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı