İSTANBUL HABERLERİ

TBV: Wikipedia’ya erişimin yasaklanmasını derin bir kaygı ve üzüntüyle karşılıyoruz

DHA
02.05.2017 - 13:40Son Güncelleme : 02.05.2017 - 13:41

YEREL HABERLER İSTANBUL

DHA

İstanbul, 2 Mayıs (DHA) - Wikipedia'yı, "sürekli güncellenen, yenilenen bir bilgi hazinesi" diye nitelendiren Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), "Türkiye'de internet ansiklopedisi Wikipedia’ya erişimin yasaklanmasını derin bir kaygı ve üzüntüyle karşılıyoruz" uyarısı yaptı.

TBV'den yapılan açıklamada, "Wikipedia, basılı olmayan, sadece internet üzerinden yayınlanan, doğrudan doğruya kullanıcıların kattıkları bilgilerle sürekli güncellenen, yenilenen bir bilgi hazinesidir. Türkçe dahil çok sayıda dilde yayınlanan Wikipedia, sadece İngilizcede 5 milyonu aşkın maddesiyle, 1 milyon 193 bin sayfa tutan hacmiyle dünyanın ilk ve en büyük internet ansiklopedisidir" denildi ve şu bilgiler verildi:

"Ülkemizde de Wikipedia, hem Türkçe, hem diğer dillerdeki yayınlarıyla özellikle eğitim çağındaki gençlerimiz tarafından yoğun biçimde kullanılıyor.
"Türkiye’nin, bilgi kullanımı konusunda dünya standartlarını yakalaması ve sürdürmesi açısından Wikipedia gibi çevrimiçi bilgi kaynaklarının her zaman ve kesintisiz kullanıma açık olması, bir bilgi toplumu olmayı hedefleyen ülkemizin ve Türk toplumunun yararınadır.
"Wikipedia’nın 'kısa versiyonu' 2008’de Alman yayınevi Bertelsmann tarafından tek ciltte 1,000 sayfa basıldı. Daha sonra, Wikipedia’dan seçme 437 makale, 5 bin sayfalık bir kitap olarak yayınlandı."

Türkiye’nin "bilgi kullanımı konusunda" dünya standartlarında kalmasının sağlanması için Wikipedia gibi bilgi kaynaklarının her zaman elinin altında bulunması Türkiye'nin ve Türk toplumunun yararına olduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

"İnternet üzerinde yayınlanan ve Wikipedia gibi topluluk kullanıcılarının el birliği ile oluşturduğu içeriklerde kimi zaman hukuka aykırı, rahatsız edici veya doğru olmayan bilgiler olabilir.
"Bu çerçevede ilgili içerikler hakkında yasal merciler tarafından hukuka uygun ve yetkileri çerçevesinde aksiyonlar alınabilir ve bu durum hukukun en tabii gereğidir.
"Bu aksiyonlar alınırken de bizim hukukumuzun ve evrensel hukukun temel prensibi olan 'ölçülülük' ilkesi çerçevesinde hareket edilmesi önemli bir gerekliliktir."

TBV açıklamasında şu çağrı yapıldı:

"Ölçülülük ilkesi, milyonlarca kullanıcının meşru ve hukuki amaçlarla kullandıkları bir platformun çok küçük bir parçasında yayınlanan; bu içerikle hiçbir şekilde ilgili olmayan kişilerin Anayasal düzeyde korunan 'bilgiye erişim ve iletişim özgürlerini engelleyecek şekilde tüm platformun erişiminin kısıtlanmaması- sadece bu içeriğe yönelik olarak teknik ve hukuki tedbirlerin alınması anlamına gelmektedir.
"Bizlerin arzusu Wikipedia erişiminin engellenmesi konusunun bu çerçevede yetkili makamlar tarafından değerlendirilerek konuyu çözüm bulunmasıdır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden TBV: Wikipedia’ya erişimin yasaklanmasını derin bir kaygı ve üzüntüyle karşılıyoruz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Mayıs 2017 tarihinde saat 13 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TBV: Wikipedia’ya erişimin yasaklanmasını derin bir kaygı ve üzüntüyle karşılıyoruz haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   05:07
  • Guneş
   06:48
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:29
  • Akşam
   19:04
  • Yatsı
   20:32
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı