ANKARA HABERLERİ

TBMM'ye kıyım dilekçesi: Kavağı kesin

Hürriyet Haber
05.08.2012 - 15:34Son Güncelleme : 05.08.2012 - 15:33
Hürriyet Haber

Ali EYVAZ (AA)

TBMM Dilekçe Komisyonu’na gönderilen ve birbirinden ilginç şikayetler, hatta tuhaf talepler içeren dilekçeler arasında "Tüm kavak ağaçlarını kestirin" çağrısı da yer aldı. Kavak ağaçlarının sağlığa zararlı olduğunu iddia eden bir vatandaş,  bu gerekçeyle bütün kavak ağaçlarının kesilmesi için Meclis Dilekçe Komisyonu’na başvuruda bulundu. Oysa uzmanlar, kavak ağaçlarının polen alerjisine yol açmadığı  konusunda hemfikir. 

Cezaevinde tek kişilik koğuş isteyenden, caddesindeki eğlence merkezlerinin kapatılmasını veya hızlı tren ve duble yol yüzünden tarlasına ulaşamayan çiftçiye kadar pek çok vatandaş, değişik sebeplerle TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvuruyor.
Komisyona en çok öğretmen adaylarının başvurduğu görülürken, öğretmen adaylarının başlıca talebi, öğretmen olabilmek için belirlenen 40 yaş sınırının kaldırılması oldu.İş bulamadığı için hükümlü kaydının yapılmasını talep ednler ile vatandaşlıktan çıkmak isteyenler de Komisyona dilekçe ile başvurdu. Yapılan başvuruların hepsi komisyon tarafından incelenip sonuçlandırılıyor.
 
Tek kişilik oda için kendini jiletledi
 
Sincan 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan bir hükümlü, “tecrit” olarak nitelendirilen tek kişilik odaya geçme talebi reddedilince, TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvurdu. Hükümlü dilekçesinde, talebinin reddedilmesini kendisine yapılmış “ayrımcılık” olarak nitelendirdi.
Komisyon tarafından dilekçesi incelenen hükümlü için Adalet Bakanlığı'ndan yazı istendi. Gelen yazıda, adı geçen hükümlünün şikayet dilekçesi nedeniyle kurum görevlileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açıldığı ve bu soruşturma neticesinde, hükümlünün, 30 Mart 2011 tarihinde kalmakta olduğu odada kendisini jiletle yaraladığı, tedavisi için kurum revirine götürüldüğü, tedavisinin bitiminde yeniden kendisine zarar vermemesi için hükümlünün müşahede odasına alındığı belirtildi. Soruşturma sonunda, kurum görevlilerinin adı geçeni darp ya da kötü muamele ettiğine dair herhangi bir delile rastlanmadığı ve hükümlünün bu eylemi tek kişilik odaya geçmek için yaptığının anlaşıldığı, bu yüzden kurum görevlileri hakkında idari soruşturmaya gerek görülmediği kaydedildi.

TBMMye kıyım dilekçesi: Kavağı kesin

Talatpaşa pavyonları Komisyon gündeminde
 
Ankara'nın eski eğlence merkezlerinden Talatpaşa bulvarındaki pavyonlar da Meclis'e şikayet edildi. Bir kadın vatandaşın, topladığı 154 imzalı dilekçesi, TBMM Dilekçe Komisyonu tarafından işleme alındı. Kamu düzenini bozduğu, insanların sağlıklı çevrede yaşama hakkının engellendiği iddiasıyla Talatpaşa Bulvarındaki gazino ve pavyonlar ile bu bölgede bulunan oto alım satımı yapan işletmelerin meskun mahalden başka bir yere taşınması istendi.
Söz konusu dilekçe üzerine bir alt komisyonun oluşturulduğu ve komisyonun verdiği rapor çerçevesinde; Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çankaya ve Altındağ belediyelerinden bu eğlence merkezlerinin Talatpaşa Bulvarından uygun bir yere taşınması için altyapı çalışmalarına başlamalarının istendiği ifade edildi.

Hızlı tren otlak trafiğini yavaşlatıyor
 
Bilecik'in Pazaryeri ilçesi Demirköy köyünden bir vatandaş, duble yol ve hızlı tren çalışmaları neticesinde tarlalarına ve otlaklarına ulaşamadıklarından şikayet etti. Vatandaş, hızlı tren ve duble yol çalışmaları yüzünden köyündeki tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin olumsuz etkilendiğini belirterek, tarla ve otlaklara ulaşım sorununun alt geçit ve hemzemin geçitler yapılarak çözümlenmesini talep etti.
Bir vatandaş, tapulu arsası üzerinde bir camiye ait lojman ve kömürlüğün yıkılarak “işgalin sonlandırılmasını” istedi. Ancak Ankara Valiliğinden gelen yazıda, parselin Hazineye ait olduğu ve camiye tahsis edildiği kaydedildi.
Kayınpederinden kalan borcun eşinin iki kardeşi daha olmasına rağmen devlet tarafından kendilerinden tahsil edilmek istendiğini iddia eden gelin, komisyona başvurdu.
Eski hükümlü olduğunu belirten bir vatandaş, iş bulamadığını, bunun nedeni olarak da cezasının az olması yüzünden hükümlü kaydının yapılmamasını gösterdi. Meclis Dilekçe Komisyonu'na başvuruda bulunan vatandaş için Komisyon, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünden konuyla ilgili bilgi istedi. Kurum, dilekçe sahibine iş danışmanlarınca yardımcı olunacağını bildirdi.
 Kardeşlerinin kendisine “komplo” kurduğunu öne süren bir eski hükümlü, kardeşlerinin eşine ve kendisine huzursuzluk verdiklerini belirterek, komisyondan yardım istedi.
 Suriye sınırları içerisinde babaannesinden miras kalan tereke ile ilgili sorunların çözülmesi için Meclis Dilekçe Komisyonu'na müracaat eden bir vatandaş, yardım talep etti.
 Bir vatandaş, Türk vatandaşlığından çıkarıldığı için yeniden vatandaşlığa geçmek istediğini belirtirken, bir başka vatandaş ise Türk vatandaşlığından çıkmak için Komisyona dilekçe ile başvuruda bulundu.
 TOKİ'den aldığı evin ödemelerinin 6 ayda bir zamlanmasının kendisini zora soktuğunu ifade eden bir vatandaş da yardım talebinde bulundu.
 Manisa'dan dilekçe gönderen bir vatandaş da Komisyondan yerli motor yapmak için nakit para istedi.
 Eskişehir'den dilekçe gönderen bir başka vatandaş ise kavak ağaçlarının sağlığa zararlı olduğu iddia ederek, bu gerekçeyle bütün kavak ağaçlarının kesilmesi için Meclis Dilekçe Komisyonu'na başvuruda bulundu.
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde TBMM'ye kıyım dilekçesi: Kavağı kesin haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı