Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TBMM'de malvarlığı anlaşmazlığı

  A.A.
  02 Şubat 2006 - 15:52Son Güncelleme : 02 Şubat 2006 - 15:52

  CHP ve Anavatan Partisi gruplarının, siyasi etik ve malvarlığına ilişkin kanun tekliflerinin gündemin ön sıralarına alınmasını önerdiği TBMM Danışma Kurulu'nda, uzlaşma sağlanamadı.

  Toplantıdan sonra gazetecilere açıklamada bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, CHP ve ANAVATAN gruplarının, komisyonlarda görüşülmediği için doğrudan Meclis gündemine alınan CHP İstanbul Milletvekili Algan Hacaloğlu ve AK Parti Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır'ın kanun tekliflerinin gündemin ön sıralarına alınmasını isteğini söyledi. Ergin, toplantıda uzlaşma sağlanamadığını bildirerek, şunları söyledi:

  “Sayın Genel Başkanımız, grup konuşmasında da ifade etti. Gerek mal beyanını düzenleyen yasayla ilgili olarak gerek siyaset etiği ile ilgili olarak bir çalışma başlattık. Grupların gündeme getirmek isteği tekliflerin her ikisi de Meclis komisyonlarında görüşülmeyen, doğrudan Genel Kurul'a gelen öneriler. Dolayısıyla biz, hem mal beyanıyla ilgili hem de siyaset etiğiyle ilgili geniş kapsamlı, kuşatıcı bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmada hem Sayın Yalçınbayır'ın hem Sayın Hacaloğlu'nun tekliflerinden istifade etmeye ve beraber çalışmaya da hazırız. Dolayısıyla bu tekliflerden istifade edeceğiz ve çok kısa sürede Meclis Genel Kurulu'nun önüne çok daha kapsamlı, kuşatıcı, hem mal beyanı hem de siyaset etiği ile ilgili geniş bir çalışmayı sunmayı düşünüyoruz.”

  CHP'NİN TALEBİ

  CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç ise gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıda uzlaşma sağlanamamasının çok doğal olduğunu ifade ederek, “Ben, çok üzülerek izliyorum siyasetteki gelişmeleri...” dedi. Koç, şunları söyledi:
  “Sayın Başbakan, iktidar partisi Grup Başkanvekili Salih Kapusuz ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı -kusura bakmayın ismini söylemeyi çok beceremiyorum, çok uzun olduğu için- soyadı Fırat herhalde... Sayın Fırat'ın söylediklerini alt alta getirdiğimizde 'hodri meydan' dediler. Biz de 'hodri meydan' diyoruz. Malvarlığı ve siyasi etik konusunda Genel Kurul gündemine alınmış bulunan Sayın Hacaloğlu'nun bir teklifi vardı; bunun görüşülmesini istiyoruz. Kamu görevlilerini de siyaseti de kapsıyor. Tüm boyutlarıyla önümüzdeki tartışmalara bir açıklık getiriyor. Eğer 'siyasetin itibarı, siyasetin şeffaflığı, halka hesap verebilir bir siyaset kurumu' diyorsak, o zaman kürsüde yapılan konuşmaların boş kalmaması lazım, karşılıksız kalmaması lazım.

  Meydan dediğimiz yer neresi; meydan tabii Meclis değil ama, işte Meclis, iste teklif... Gücü olan varsa gelir, bunun altına imza atar, bu görüşülür çıkar.” Koç, bu işlerin kürsüde konuşarak olmadığını ifade ederek, “Gel, ver hesabını. Bak sana kanuni çerçeve de hazırlıyorum. 'Yok biz hazır değiliz, hazırlanalım bakalım'... Bunlar ipe un sermektir” diye konuştu. Tekliflerinin benimsenmemesini “sözünde durmama ve siyasi kaçış belirtileri” olarak niteleyen Koç, “Çabuk inmeye başladılar merdivenlerden... CHP, samimiyetini bir kere daha gösteriyor” dedi.

  Hazırladıkları kanun teklifinin Meclis gündemine alındığını hatırlatan Koç, “Teklifin ön sıralara alınmasını talip ediyoruz, iktidar partisi ipe un seriyor. Bunu, milletime şikayet ediyorum. Genel Kurul'da ak-kara ortaya çıkacak. O zaman ad AKP mi yoksa AK Parti mi bir kere daha kesin ve net ortaya çıkacak” diye konuştu.

  ANAVATAN'IN GÖRÜŞÜ

  ANAVATAN Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş, AK Parti Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır'ın kanun teklifinin, gündemin ön sırasına alınmasını istediklerini bildirdi. Teklifin, siyasetçilerin ve kamu görevlerinin mal bildirimlerinin, kamunun denetimine açılmasını öngördüğünü ifade eden Sarıbaş, şöyle konuştu:
  “İki haftalık gündemi işgal eden ve bir maddelik değişiklikle çözülmesi mümkün olan, Sayın Başbakan'ın 'Biz bu hususları da tartışmaya açığız' beyanına dayanarak, konunun bir madde ile çözülebileceğini, Meclis'in bir saatlik çalışmasıyla tüm bu tartışmaların son bulacağını düşünerek Danışma Kurulu'na götürdük. Ancak, iktidar partisi, bu konuda kendilerinin bir çalışma yapacağını; 3 yıldır yapmadıkları, 45 gün komisyonda beklediği halde komisyonun gündemine almadıkları; 3 yıldır dokunulmazlıklarda yaptıkları gibi bu konularda da maalesef Genel Başkanımın beyanıyla kıvırtmışlardır. Bu, bir kıvırtmadır, kaçmadır. Ancak ne millet ne de TBMM daha fazla bundan kaçışa müsaade edecek. Millet, siyasilerin etik davranmasını ve mallarının hesabını vermesini beklemektedir.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı