Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TBMM'de kredi kartlarıyla ilgili yasa tasarısı görüşmeleri başladı

  Hürriyet Haber
  23 Şubat 2006 - 19:22Son Güncelleme : 23 Şubat 2006 - 21:26

  TBMM Genel Kurulu'nda, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu Tasarısı'nın tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanarak maddelerine geçildi.

  AK Parti Grubu adına söz alan Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, Türkiye'de 27 yıldan bu yana kredi kartı kullanıldığını söyledi. Yeni, Türkiye'de 29 milyon 978 bin kişinin kredi kartı sahibi olduğunu, 48 milyon kredi kartının kullanıldığını belirtti. 2005'te 78 milyar 41 milyon YTL'lik alışverişin kredi kartıyla yapıldığına dikkati çeken Yeni, böylece 11 milyar YTL'lik ilave KDV alınmasının sağlandığını kaydetti.

  Geçen yıl 663 bin kişinin kredi kartı borcunu geç ödediği ya da hiç ödeyemediği için Bankalar Birliği'nin “kara listesi”nde yer aldığını ifade eden Yeni, kredi kartı borçları nedeniyle aile anlaşmazlıkları ve intiharların meydana geldiğini anımsattı.

  CHP grubu adına söz alan Manisa Milletvekili Nuri Çilingir, kredi kartı kullanıcı sayısı ve alışverişlerin artması nedeniyle bankalar arasında rekabet oluştuğunu belirtti.

  Kredi kartlarına ilişkin yasal düzenleme olmadığı için taraflar arasındaki ilişkilerde sorun yaşandığını vurgulayan Çilingir, kanunlarla halkın güvence altına alınması gerektiğine işaret etti.

  Türkiye'de yaşayan herkesin devletin etkin denetim gücünü hissetmesi gerektiğini ifade eden Çilingir, “Kredi kartları borçlarına aylık yüzde 2.7 ila 6.2 arasında faizler uygulanıyor. Yasal düzenleme olmadığı için taraflar istedikleri gibi davranmış, böylece de birçok sorun ortaya çıkmıştır” dedi.

  Çilingir, “Kardeşin kardeşe borç vermediği bir dönemde, kredi kartının çıkış yolu olarak görüldüğünü” savundu.

  Anavatan Partisi grubu adına konuşan Diyarbakır Milletvekili Muhsin Koçyiğit ise şimdiye kadar 35 kişinin kredi kartı borcu nedeniyle intihar ettiğini söyledi. Koçyiğit, kredi kartlarına ilişkin düzenlemede geç kalındığını ifade etti.

  Ekmek satılır gibi kredi kartı verildiğine dikkati çeken Koçyiğit, keyfi uygulamaların kabul edilemeyeceğini söyledi.

  Tasarının tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelerin görüşülmesine geçildi.  

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı