Gündem Haberleri

  TBMM'de Başkanlık yarışı

  Hürriyet Haber
  13.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  7 adayın yarışacağı seçimde final oylama perşembe günü yapılacak. Dördüncü tur seçime, en çok oy alan iki aday katılacak. Matematik hesaplar, yarışın Hikmet Çetin ile Mustafa Kalemli arasında geçeceğini gösteriyor.

  TBMM Başkanlığı seçimi için ilk iki tur yarın yapılıyor. Yarışa katılan 7 adayın bu turlarda başkan olabilmeleri için, Genel Kurul'un üçte iki çoğunluğu olan 367 oya ulaşmaları gerekiyor. Genel Kurul aritmetiği gözönünde bulundurulduğunda, yarın sonuç almak olanaksız görünüyor.

  ANAP'tan Mustafa Kalemli, Hayrettin Uzun, Ekrem Pakdemirli, Kamran İnan'ın, RP'den Aydın Menderes, CHP'den Hikmet Çetin ve DYP'den Ayvaz Gökdemir'in katıldığı seçimlerde üçüncü tur ve final oylaması Perşembe günü yapılacak. Üçüncü turda başkan seçilebilmek için salt çoğunluk olan 276 oyu elde etmek gerekiyor. Bu rakama ulaşılamadığı takdirde, bu turda en fazla oy alan iki aday dördüncü tur seçimlere katılıyor. 4'üncü turda en fazla oy alan aday TBMM Başkanı seçiliyor.

  Başkanlık seçimi DSP'de rahatsızlıklara neden oldu. Genel Başkan Bülent Ecevit ANAP'lı Kalemli'yi işaret ederken, muhalif milletvekilleri CHP'li Çetin'den yana tavır koymaya hazırlanıyor. DSP'li Veli Aksoy, düşüncesine en yatkın olan sosyal demokrat bir adaydan yana tavır koyacağını açıklayarak, Çetin'i destekleyeceğini ima etti. DSP'li Hilmi Develi de sosyal demokrat adaydan yana tavır koyacağını belirterek, ‘‘Benim o makamda görmek istediğim, sosyal demokrat bir Meclis Başkanı. Bu yönde tavır koyacağım’’ dedi. DSP'li Cevdet Selvi ise partisinin başkan adayı çıkarmamasını eleştirdi.

  RP İstanbul Milletvekili Aydın Menderes'in adaylığının ise DYP ve DTP'de oyların bölünmesine neden olması bekleniyor. DYP'li Ayvaz Gökdemir ilk 2 turda alacağı oy sayısına göre 3'üncü turda tavrını netleştirecek. Gökdemir'in ilk iki turdan sonra Menderes lehine çekilmesi bekleniyor. Menderes'in adaylık başvurusunu imzalayan DYP'li Bayar Ökten de, ‘‘Zaten Gökdemir'in şansı yok. Önemli olan Kalemli'nin seçilmemesini sağlamak. DYP olarak Gökdemir'i seçtirmek için sayımız yeterli değil. Menderes desteklenmeli’’ dedi.

  Bu arada Menderes kontenjanından RP milletvekili olarak seçilen ve daha sonra DTP'ye geçen İstanbul Milletvekilleri Gürcan Dağdaş ile Metin Işık'ın Menderes'i desteklemeleriyle birlikte, DTP'li 21 milletvekilinin blok oy kullanamayacakları ortaya çıktı. Işık ve Dağdaş tüm partilerden Menderes için destek isterken, DTP'nin diğer 19 milletvekilinin oylarının Kalemli ile Çetin arasında dağılması bekleniyor.

  Yılmaz: Ya Çetin ya bizim aday

  Başbakan ve ANAP Lideri Yılmaz, başkanlık için şu tahminde bulundu: ‘‘CHP'nin adayı Hikmet Çetin ile bizim adayların şansını daha yüksek görüyorum. Eğer RP kendi adayı Aydın Menderes'i desteklemekten vazgeçip, DYP ile birlikte CHP adayı Çetin'i destekleme kararı alırsa, o zaman Çetin kazanır. Menderes çekilmezse, bizim adaylarımızdan en fazla oyu alan kazanır.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı