Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TBMM’ye mektup var

  Hürriyet Haber
  06 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 06 Temmuz 1999 - 00:01

  Kemerburgaz Birliği ilçe olmak için dört bin imza topladığı çalışmalarını sürdürüyor

  Kemerburgaz'ın ilçe yapılması için 1998'de kurulan Kemerburgaz Birliği, TBMM'ye açık bir mektup gönderdi.

  Kemerburgaz'ın (Eyüp) ilçe olması için siyasi parti temsilcileriyle muhtarların biraraya gelerek kurdukları Kemerburgaz Birliği, Meclis'e bir açık mektup yollayarak, bölgenin ilçe olmasını istediklerini dile getirdi.

  14 Mayıs 1998'de düzenledikleri bir mitingle kuruluşlarını ilan eden birlik, o tarihten bu yana bölgenin ilçe olması için uğraş veriyor. Birlik geçen dönem Bakanlar Kurulu'nda alınan 4 yeni ilçe kararına Kemerburgaz'ı ekletmeyi başarmış ancak, erken seçimler dolayısıyla bu tasarı rafa kalkmıştı. Birlik şimdi elinde bulunan 4 bin imza destekli bir mektubu milletvekillerinin dikkatine sundu. Mektubu yayınlıyoruz, Ankara'da yapacağı etkiyi ve yeni ilçeler tartışmasının gelişen boyutlarını sizlere duyurmaya devam edeceğiz:

  24 saat yaşayan kent

  ‘‘Bireylerin ve toplumların güvenlikli yaşam hakkı, hiçbir mali endişe ve pazarlıkla değerlendirilemez. Ülkemizi yönetenlerin bunu gözönünde bulundurmaları gerekmektedir.

  ...İstanbul akıl almaz bir şekilde çevre tahribatıyla büyümektedir. Bu kent 24 saat yaşayan bir şehirdir. Hızla büyüyen bu şehrin sadece ormanları tahrip edilmiyor, kent sel felaketlerine maruz kalmıyor, maddi zararlarla yetinilmiyor, bunun yanında ahlak çözülmesi ve suç işleme oranı giderek artıyor. Çünkü İstanbul'da yığınlar oluşurken, bu insanlara sosyal yaşamın gerekleri, yaşam yeterliliği sağlayacak gelir kaynakları temin edilememiştir. İstanbul alarm vermektedir.

  ...Yüzölçümü Türkiye'den az olan Fransa'da 8 bin belediye var. Türkiye'de bu sayı 2 bin 900. İstanbul'da 32 ilçe belediyesi var. Bunlara düşen 312 bin ortalama nüfus, Avrupa normlarında bir şehirde yaşaması gereken yoğunluktur.

  Kemerburgaz, coğrafi konum olarak Sarıyer, Kağıhane, Eyüp, Gaziosmanpaşa ilçeleriyle sınır komşusu ve Karadeniz'de 16 kilometrelik sahil şeridiyle, İstanbul'un akciğeri sayılmaktadır. Belgrad Ormanları'nı bünyesinde barındıran, yaklaşık 8 bin hektarlık, doğal, tarihi ve turistik yapısıyla korunup kollanması gereken bir bölgemizdir.

  ...Bölgemizde halihazırda gecekondulaşma yoktur. Bugüne kadar buna, devletin kolluk kuvvetlerinden çok halk izin vermemiştir. Ancak Kemenburgaz için çember daralıyor. Gerek yapı, gerekse asayiş tehlikededir.

  En doğal hakkımız

  Şimdiye kadar İstanbul'da ortaya konan yeni ilçe uygulamalarına bakıldığında başarısızlık ortadadır. Çünkü bir yerin ilçe olması için, o yerin artık tamamen gecekondulaşması, çirkin yapının yaygınlaşması beklenmiştir. Esenler, Bağcılar, Sultanbeyli, Ümraniye örnekleri gözler önündedir.

  Bu gerekçelerle bakıldığı zaman Kemerburgaz'ın ilçe statüsüne ve güvenliğine kavuşması, bölge halkının en doğal hakkıdır. Bu hakkı yerine getirme şerefi de 21. Dönem Parlamentosu'nun olmalıdır.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı