Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TBMM: Orman arazisi satışı gerekli

  Ankara
  19 Nisan 2004 - 12:39Son Güncelleme : 19 Nisan 2004 - 12:39

  TBMM, Cumhurbaşkanı Sezer'in ‘orman vasfını yitiren orman arazilerinin satılmaması’ yönündeki kararını, karşı görüşle yanıtladı.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği orman arazilerinin satışıyla ilgili anayasa değişikliği TBMM Genel Kurulu gündeminde beklerken, TBMM'de Orman Köylülerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu da, orman köylülerinin mülkiyet sorunlarının çözülebilmesi için 2b ile ilgili çalışmanın hızla sonuçlandırılmasını önerdi.

   

   TBMM'de orman köylülerinin sorunlarını araştırarak alınması gereken önlemleri belirlemek üzere kurulan araştırma komisyonu, köylülerin mülkiyet sorunlarının çözümü için orman vasfını yitirmiş 2b arazilerin satışının bir an önce gerçekleştirilmesini önerdi.

   

  AKP'li Nusret Bayraktar'ın başkanlığını yaptığı komisyonun raporunda, orman köylülerinin mülkiyet, kadastro, koordinasyon ve finansman yetersizliği gibi sorunlarının olduğu, bu sorunların çözümü ile ilgili zamanında etkin önlemler alınmadığı, zaman içinde gerekli yasal düzenlemeler yapılmadığı ve aktarılan kaynakların verimli ve etkin kullanılmadığı bildirdi.

   

  Raporda, orman köylülerinin toprak sınıflaması yapılması, kadastro ve mülkiyet sorunlarının çözümlenmesi ve bununla ilgili gerekli olan Anayasal ve yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği belirtildi.

   

  Orman köylerinin ekonomik bakımdan sınıflandırılması, yerinde kalkındırılması mümkün olan köylerin uygun projelerle desteklenmesi önerilen raporda, şu görüşler yer aldı:

   

  "Orman tahdidi hızla bitirilmeli, 31.12.1981 tarihi itibariyle 2/B uygulamalarıyla ilgili çalışma süratle sonuçlandırılmalıdır. 2/B uygulamalarından elde edilecek gelir bir fonda toplanarak bu gelirin orman köylerinin kalkındırılması, orman kadastrosunun yapılması, yeni orman ağaçlandırılmalarında, orman köylülerinin 2/A maddesi gereğince nakledilecek köylere yerleştirilmesinde kullanılmalı, bu konu Anayasa ve yasalarla güvence altına alınmalıdır. Bu şekilde orman köylerinin sorunları çözülerek kalkındırılmaları sağlanmalıdır."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı