Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TBMM önünde "af" eylemi

  A.A
  04.08.2009 - 14:53 | Son Güncelleme:

  TBMM Dikmen kapısında toplanan bir grup, hasta mahkumların cezalarının ertelenmesi ve affedilmesi talebiyle basın açıklaması yaptı.

  Dikmen kapısında öğle saatlerinde toplanan ve çeşitli illerden gelen bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri “Güler Zere'ye özgürlük hasta tutsaklar serbest bırakılsın” yazılı pankart açtı.

  Grup adına yapılan basın açıklamasında, Adana cezaevinde bulunan hükümlü Güler Zere'nin kanser hastası olduğu belirtilerek, Çukurova Üniversitesinin Zere hakkında “cezaevi şartları tedavi olması için elverişli değildir” raporu verdiği savunuldu. Elbistan Cumhuriyet savcılığı tarafından rapor dikkate alınmadığından Zere'nin İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildiği hatırlatılarak, burada “cezanın ertelenmesine gerek olmadığı” doğrultusunda rapor verildiği belirtildi. Adli Tıp Kurumlarının şaibeli olduğunun öne sürüldüğü açıklamada, Zere'nin cezasının affedilmesi istendi.

  Bu arada grup adına bazı milletvekilleriyle görüşmek için sabah saatlerinden itibaren Meclis'te bulunan heyet üyeleri de açıklama yaptı.
  Bu grupla birlikte Dikmen kapısına gelen DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal da “cezaevlerindeki mahkumların sağlıksız koşullarda tutulduğunu” savunarak, “neyle suçlanırsa suçlansın sağlıklı yaşam hakkı devletin sorumluluğundadır” dedi.

  Adli Tıp Kurumunun “siyasallaştığını” öne süren Birdal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün sağlık durumu bozulan mahkumları affederek “demokratik açılımda ilk adımı atmasını” istedi.
  Birdal'ın açıklamasının ardından eylem sona erdi.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı