Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TBMM komisyonu Metris'te inceleme yaptı

  A.A
  23 Ekim 2008 - 17:12Son Güncelleme : 23 Ekim 2008 - 17:12

  TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu tarafından oluşturulan alt komisyon, Metris Cezaevi'nde incelemelerde bulundu.

  AKP Çorum Milletvekili Murat Yıldırım başkanlığında, AKP Denizli Milletvekili Mithat Ekici, MHP Kars Milletvekili Gürcan Dağdaş, AKP Kahramanmaraş Milletvekili Fatih Arıkan ve CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir'den oluşan “Her Türlü Şiddet, İşkence ve Kötü Muamelenin Önlenmesiyle Ceza ve Tutukevleri İnceleme Alt Komisyonu” üyeleri, Metris Cezaevi'ne gelerek, görevliler ve mahkumlarla görüştü.

  İncelemelerinin ardından cezaevi çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, kısa süre önce cezaevinde ölen Engin Çeber olayı ile ilgili delilerin yüzde 95 oranında topladığını, soruşturmanın mahkeme aşamasına geldiğini söyledi.

  Yıldırım, bu olayla ilgili görevli Cumhuriyet savcısının gerekli çalışmaları yaptığını kaydederek, “Delillerin sadece Adli Tıp kısmı kaldı. Buradan çıkacak raporu bekliyoruz. Sabah Bakırköy Cumhuriyet Savcısı ile görüştük. Hem İçişleri Bakanlığı hem de Adalet Bakanlığı müfettişleri çalışmalarını sürdürmektedir. Çalışmalar tamamlanmak üzeredir. Bizler raporumuzu tamamlayıp üst komisyona bildirerek, raporumuzu açıklamış olacağız” dedi.

  Çeber'in babası ve avukatıyla da görüştüklerini kaydeden Yıldırım, “Görüşmemiz gereken herkesle görüştük. Bize tanıkların korunmasıyla ilgili herhangi bir talep olmadı. Zaten cezaevi yönetimi gerekli önlemleri almış” diye konuştu.

  Komisyon üyeleri, Metris Cezaevi'nin ardından incelemelerde bulunmak için Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'ne de gitti.

  KOMİSYONLA GÖRÜŞME

  Öte yandan, komisyon üyeleriyle Metris Cezaevi'nde görüşen Engin Çeber'in babası Ali Tekin ve avukatı Taylan Tanay, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.
  Avukat Tanay, “Bu işin sorumlularının cezalandırılmasını umuyoruz. Çeber'in babası komisyon üyelerine sorumluların bir an önce cezalandırılmasını istediğini iletti. Milletvekilleri de Çeber olayının insanlık suçu olduğu görüşünde birleşti. Onlar da suçluların cezalandırılmasını istiyor. İşkence olduğu konusunda bizimle mutabıklar” dedi.

  Komisyon üyelerinden bazı taleplerde bulunduklarını belirten Tanay, “Engin Çeber'in işkence görmesine tanıklık eden ve halen cezaevinde olan şahıslar var. Biz bu tanıkların korunmasını ve güvence verilmesini istedik. Ayrıca Sarıyer Cumhuriyet Başsavcılığınca bir soruşturma yürütülmesinin tarafsızlık açısından sakıncalı olacağı yönünde talebimizi ilettik. Onlar da bize her iki dosyanın Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca dün birleştirildiğini ve bu savcılık tarafından yürütüldüğünü söylediler” diye konuştu.
  Engin Çeber'in babası Ali Tekin de sorumluların yargılanmasını ve en kısa zamanda cezalarını çekmelerini istediğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı