Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TBMM Komisyonu cezaevlerinde işkence aleti buldu

  Hürriyet Haber
  03 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 03 Nisan 1998 - 00:01

  TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyeleri, Güneydoğu'daki cezaevlerinde yaptıkları incelemede, tutuklu ve hükümlülerin sorgu sırasında işkence gördüklerini, onur kırıcı davranışlara maruz kaldıklarını belirledi. Cezaevlerinde işkence gören mahkûmların ihbarı üzerine yapılan araştırmada, işkence aletleri de bulundu. Bu nedenle komisyonun, Urfa ve Batman cezaevi yöneticileri hakkında da suç duyurusunda bulunması bekleniyor.

  TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Sema Pişkinsüt başkanlığındaki bir heyet, İstanbul'daki cezaevlerinden sonra Urfa, Diyarbakır, Batman ve Mardin cezaevlerinde de incelemelerde bulundu. Bu gezi sırasında kadın, çocuk, siyasi suçlu, adi suçlu tüm koğuşlardaki mahkûmlar ile cezaevi yönetimi ve yerel yöneticilerle görüşmeler yapıldı.

  Heyet üyeleri, cezaevlerinde işkencenin tüm hızıyla sürdüğünü tespit etti. Cezaevlerinde işkence gören mahkûmlarla da görüşen heyet üyeleri, bunların vücutlarının her yerinde taze morluklar bulunduğunu gördüler.

  Cezaevlerine gelen her tutuklu ve hükümlünün girişte çırılçıplak soyularak arandığını da kaydeden heyet üyeleri, yalnızca Diyarbakır Cezaevinde elektronik arama cihazı bulunduğunu, bunun dışındaki cezaevlerinde, ‘‘İnsan onuruna aykırı arama’’ işleminin devam ettiğini vurguladılar. Cezaevlerinde uygulanan işkence yöntemleri arasında askı, falaka, elektrik, tazyikli su verip vantilatör tutma gibi pek çok yöntem kullanılıyor.

  Heyet üyeleri, hiç kimsenin kötü muamele ve işkence konusunda ‘‘Böyle bir şey yok’’ demediğini de anımsattılar.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı