Gündem Haberleri

  TBMM Başkanı'ndan Anayasa açıklaması

  A.A
  14.05.2010 - 11:43 | Son Güncelleme:

  CHP'nin iptal başvurusuyla ilgili konuşan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin: Yüksek mahkeme anayasa değişiklikleriyle ilgili sadece şekil açısından bir inceleme yapabilir, yapmalıdır.

  TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, referandum  sürecinin 120 gün olarak ilan edilmesi ile ilgili, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK),  yasama organının iradesi dışında bir yorum ve değerlendirme yaptığını ifade  ederek, “Referandumun 12 Eylüle denk gelmesini anlamlı bir tesadüf olarak  görüyorum. Bu tarihin ardında bir şey aramayın. Çünkü, yasama organının iradesi  böyle değildi” dedi.

  Mehmet Ali Şahin, Beyoğlu Belediyesini ziyareti sırasında, gazetecilerin  sorularını yanıtladı. YSK'nın referandum sürecini 120 gün olarak ilan etmesiyle  ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine Şahin, “Yasama organının iradesi  böyle değil. Ancak, YSK, yasama organının iradesi dışında bir yorum ve  değerlendirme yapmıştır” ifadesini kullandı.

  YSK'nın kararlarının kesin olduğuna dikkati çeken Şahin, şunları  söyledi:

  “Bunun düzeltilmesi istemiyle başka bir merciye başvurmak da mümkün  değildir. O halde yapılması gereken, benim kanaatime göre, hatalı yorumlanmış da  olsa, parlamentonun çıkardığı yasa 4 ay sonra 12 Eylülde referanduma  sunulacaktır. Çünkü, Cumhurbaşkanlığının bu kanunla ilgili yazısı, 12 Mayısta  YSK'ya ulaşmıştır. Bu durumda da 4 ay sonrası 12 Eylüle denk geliyor.  Referandumun 12 Eylül tarihine denk gelmesini de anlamlı bir tesadüf olarak  görüyoruz. Bu tarihin ardında bir şey aramayın. Çünkü, yasama organının iradesi  böyle değildi.”

  Bir gazetecinin “Anayasa Mahkemesinin, anayasa değişikliği paketini  iptal etmesi durumunda emekleriniz boşa mı geçecek?” demesi üzerine, Mehmet Ali  Şahin, “Hayır, TBMM'nin hiçbir faaliyeti boş bir faaliyet değildir. TBMM,  verilen kanun tasarı ve tekliflerini görüşür ve bir karara bağlar. Henüz  yürürlüğe girmese bile, Meclisin çıkarmış olduğu her türlü tasarruf, kanun  niteliğindedir. Tabii, CHP, Anayasa'dan ve İçtüzük'ten kaynaklanan haklarını  kullanacaktır. Kararı, Anayasa Mahkemesi verecektir. Bu süreci de hep birlikte  takip edeceğiz” dedi.
         
  "ANAYASA MAHKEMESİ, SADECE ŞEKİL YÖNÜNDEN İNCELEME YAPMALIDIR”

           
  TBMM Başkanı Şahin, Anayasa Mahkemesinin, anayasa değişiklikleri ile  ilgili görev ve yetkisinin, Anayasa'nın ilgili maddelerinde belirtildiğini, bu  yetki ve sorumluluğun da sınırlı olduğunu ifade ederek, “Anayasa Mahkemesi,  anayasa değişikliği ile ilgili sadece şekil yönünden inceleme yapabilir,  yapmalıdır. Benim beklentim de bu doğrultudadır. İçeriğe girmemesi gerekir.  Anayasa Mahkemesine verilen görev Anayasa'da bu şekilde düzenlenmiştir” diye  konuştu.

  Deniz Baykal'ın genel başkanlıktan istifasının ardından CHP'nin bundan  sonraki yol haritasının nasıl olması gerektiği yönündeki bir soru üzerine de  Mehmet Ali Şahin, “Meclis Başkanı olarak siyasi partilerin iç işlerine  karışmam” dedi.

  Şahin, “zor günler geçiren bir parlamenter olan Deniz Baykal'ı Meclis  Başkanı sıfatı dolayısıyla arayıp aramadığı” sorusuna da “Bu konuda  düşüncelerimi ifade etmiştim. Kendisini aramadım. Ancak meslektaşlarınızın bir  sorusu üzerine, üzüldüğümü, aynı ilden milletvekili olarak Antalya'yı  parlamentoda temsil ettiğimizi ifade etmiştim. Ama, siyasetin zor bir uğraş  olduğunu da söylemiştim. Bunu tekrar ediyorum” karşılığını verdi.
        

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı