Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TBMM Başkanı Çiçek, İran Meclis Başkanı Laricani ile görüştü

  A.A.
  12 Ocak 2012 - 16:34Son Güncelleme : 12 Ocak 2012 - 16:36

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye ile İran arasındaki ilişkileri sıkıntıya sokmak için çok çaba sarf edenlerin bulunduğunu, bunlara fırsat vermemek gerektiğini belirtti.

  Çiçek, İran Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani ile baş başa görüştü, ardından heyetlerarası görüşmeye geçildi.

  Görüşme sırasında konuşan Çiçek, Türkiye ile İran ilişkilerinin, iki komşu ülke ilişkilerinin ötesinde, özel olduğunu belirterek, “Türkiye ile İran, yaşadığımız coğrafyanın en kilit, en önemli iki ülkesidir. İki ülke arasındaki yakın işbirliği ve bu işbirliğinin her alanda geliştirilmesi, sadece iki ülke açısından değil, bölge, dünya barışı açısından da son derece önemlidir” diye konuştu.

  Çiçek, ilişkileri her alanda geliştirmenin, Cumhuriyet hükümetlerinin ve parlamentonun, en önemli arzusu olduğunu dile getirdi. Laricani ve beraberindeki heyetin, Türkiye ziyaretinin de bu ilişkilere katkı sağlayacağını belirten Çiçek, üst düzey ziyaretlerinin yoğunluk kazanmasının, bulundukları coğrafya için yüklendikleri sorumluluğun gereği olduğunu söyledi.

  İran ile her alandaki ilişkilerin daha da geliştirilmesinden yana olduklarını, bu konuda da tam bir siyasi irade bulunduğunu ifade eden Çiçek, “İki ülke ilişkilerini sıkıntıya sokmak için çok çaba sarf edenler vardır. Bunlara fırsat vermemek lazım. İnanırız ki fitne katilden beterdir” diye konuştu.

  Çiçek, iki ülke ve bölgesel sorunları basın aracılığıyla değerlendirmek yerine, bu tür ziyaretlerle bir noktaya varmanın daha doğru olduğunu ifade etti.

  Hükümetler düzeyinde sürdürülen görüşmelere, parlamento yönünden de kaktı sağlamak için elinden gelen çabayı göstereceğini vurgulayan Çiçek, İran'daki seçimlerden sonra parlamentolar arası ilişkilere biraz daha derinlik kazandırabileceklerini söyledi.

  Meclis Başkanlığına seçildikten sonra Laricani'nin kendisini aradığını anımsatan Çiçek, Larincani'ye bir kez daha teşekkür etti.

  “DOĞALGAZ VE PETROL ALANINDAKİ İŞBİRLİĞİ"

  İran Meclis Başkanı Laricani de Türkiye'de, kendisini yabancı bir yerde değil, evinde gibi hissettiğini dile getirdi.

  Ali Laricani, bölgede olağanüstü özelliklere sahip iki ülkenin, çok eskiye dayalı medeniyetlere sahip, köklü ülkeler olduğunu söyledi.

  Laricani, Türkiye ile İran'ın nüfusunun, ekonomik kapasitelerinin yüksek, Müslüman ülkeler olduğunu, bölgesel sorunlar karşısında benzer gözlemleri bulunduğunu anlattı.

  Laricani, 2011'de iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin yaklaşık 15 milyar dolara ulaştığını belirterek, Türkiye ile İran'ın yeterli kapasitesinin bulunduğunu, ekonomilerinin birbirini tamamlayıcısı olduğunu vurguladı.

  İki ülkenin amaçlarının birbirine çok yakın olduğunu dile getiren Laricani, “Bölgedeki Müslümanların saadetinden dolayı. Belki birbirimizin uygulamaları değişik olabilir. Bazen değişik teknikler, birbirini tamamlayıp eşit şekilde sorunların çözümünde yardımcı oluyor” dedi.

  İran Meclis Başkanı Laricani, İran ve Türkiye parlamentolarının çok güçlü, bölgesel ve ekonomik sorunların çözümünde etkileyici olduğunu dile getirdi.

  Sınırlarda organize sanayi kurulmasının çok güzel bir düşünce olduğunu belirten Laricani, Trabzon'dan İran'a demiryoluyla ulaşım sağlamak gibi konuların, iki ülkenin daha da sıkı bağlanmasını kolaylaştırabileceğini anlattı.

  Laricani, doğalgaz ve petrol alanındaki işbirliğinde de güzel ilerlemelerin bulunduğuna ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı