« Hürriyet.com.tr
MENÜ

TBF'den 'Kurul' açıklaması

Türkiye Basketbol Federasyonu, 2012 Olağan Genel Kurulu'nun düzenlenme tarihi ve başkan adaylarının başvurularının, delegelerin en az yüzde 15'inin yazılı teklifini içermesi zorunluluğu hakkında yapılan yorumlar nedeniyle bilgilendirme yaptı.

İstanbul-DHA
SON GÜNCELLEME

Yapılan açıklama şöyle:

"Spor Federasyonlarının özerk yapıya kavuşmaya başladığı 2005 yılından itibaren tüm özerk federasyonların seçimli genel kurulları dört senede bir Yaz Olimpiyat Oyunları'ndan sonra yapılması bilinen ve alışılagelmiş bir uygulamadır. Genel Kurul'un Yaz Olimpiyat Oyunları sonrası ne kadarlık bir süreç içinde yapılması gerektiği Spor Genel Müdürlüğü mevzuatı ile belirlenmektedir.

2012 Yaz Olimpiyat oyunları sonrası yapılması gereken bağımsız spor federasyonları genel kurulları yapılma dönemi, bir seneyi aşkın bir süre önce, 12 Nisan 2011 tarih ve 27903 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 'Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'dan gelen değişimle, 3289 sayılı kanuna dayanılarak hazırlanmış; 19 Temmuz 2012 gün ve 28358 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Bağımsız Spor Federasyonlarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik ile olimpiyatların bitim tarihinden itibaren en geç üç ay olarak belirlenmiştir.

BASKETBOL FEDERASYONU OLAĞAN GENEL KURULU'NUN 18.09.2012 SALI GÜNÜ YAPILMASI KARARINI ALMIŞTIR

Yukarıda zikredilen mevzuatın bilincinde ve önceki uygulamalar benzeri 8 Ağustos 2012 tarihinden itibaren genel kurul hazırlıklarına ve temsilcilerini belirlemeleri için kulüp ve kurumlarla yazışmalara başlamıştır. Bu hazırlıklar paralelinde TBF Yönetim Kurulu; olimpiyat oyunlarının bitimini müteakip 13.08.2012 tarihinde toplanarak Basketbol Federasyonu Olağan Genel Kurulu'nun 18.09.2012 Salı günü yapılması kararını almıştır.

Genel Kurul'un toplantıya çağrılmasının yanı sıra, üyelerin temsil esasları, adaylık ile ilgili hususlar ve federasyonların riayet etmesi gereken kurallar 19 Temmuz 2012 Perşembe tarihli ve 28358 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 'Bağımsız Spor Federasyonlarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik'te belirtilmiştir. Ayrıca aynı yönetmeliğin geçici 2. maddesi 2. bendi federasyonların halen yürürlükte olan ana statülerinin 3289 sayılı kanun ve zikredilen yönetmeliğe aykırı olmayan hükümlerinin uygulanmasına devamını hükmetmiştir.

Buna göre; başkan adaylarının genel kurul tarihinden en az 10 gün önce genel kurul üyelerinin en az yüzde on beşinin yazılı tekliflerini içeren adaylık başvurularını yapmaları ve bir üyenin sadece bir aday için teklif yapabilmesi Yönetmelik ile getirilen bir hükümdür. Ana Statü'nün adaylık başvuru süresi ile ilgili olan genel kurul ilan tarihinden yedi gün içinde başvuru yapılması maddesinin Yönetmelik'te amir hüküm olması nedeniyle uygulanması söz konusu değildir. Bu durumda başkan adaylarının adaylık süreci ile sıkıntıya girmesinin aksine eski uygulamaya nazaran13 günlük ek bir süre kazanmaları söz konusudur.

Yönetim Kurulumuz, Genel Kurul tarihinin belirlenmesinde, üyelerin çok büyük bir çoğunluğunun kulüp delegesi olmasını göz önünde bulundurarak; 2012-2013 sezonu Avrupa Kupaları, basketbol ligleri, Türkiye Kupaları ve Cumhurbaşkanlığı Kupaları takvimi ile Ramazan ve Kurban bayramları tarihlerini dikkate alarak, Milli Takım maçlarının tamamlanmasını müteakip lig ve kupa takvimi başlangıcı öncesi en ideal tarih olarak Olağan Genel Kurul'un 18 Eylül 2012 tarihinde düzenlenmesine karar vermiştir."

 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler