« Hürriyet.com.tr
MENÜ

TBF Başkan Adayı Doğan'dan ilk açıklama

TBF Başkan Adayı Ali Doğan, büyük kulüplerin desteğini aldığını belirterek Türk Basketbolu’nda büyük bir uzlaşma ortaya koyacağını söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkan Adayı Ali Doğan, büyük kulüplerin desteğini arkasına aldığını belirterek Türk Basketbolu’nda büyük bir uzlaşma ortaya koyacağını söyledi. Bir açıklama yayımlayan Doğan; sportif başarıda istikrar, basketbol ekonomisinin büyümesinde süreklilik ve yönetiminde şeffaflık ve adil olma prensipleri ile girdiği yarışta kulüplerin büyük desteğini aldı.

TBF'DE SEÇİM KULİSLERİ

Basketbolun lokomotif kulüpleri; Fenerbahçe Ülker, Galatasaray Medical Park, Beşiktaş ve Anadolu Efes TBF yönetimi için aynı adayda uzlaştılar. 1.Lig, 2. Lig ve mahalli lig takımlarının büyük bölümünün Ali Doğan’ı desteklemesiyle, Türk basketbolunda büyük uzlaşma resmi ortaya çıktı.

<ınput value="1856" type="hidden" name="pollID"><ınput value="1" type="hidden" name="pollVoted">
Sizce Türkiye Basketbol Federasyonu yeni başkanı kim olsun?
<ınput value="101851" type="radio" name="pollchoice">Ali Doğan
<ınput value="101852" type="radio" name="pollchoice">Doğan Hakyemez
<ınput value="101853" type="radio" name="pollchoice">Turgay Demirel
<ınput style="WIDTH: 80px; FONT-FAMILY: Verdana; HEIGHT: 20px; FONT-SIZE: 12px" onclick="return validateanket1856();" value=" Gönder " type="submit" name="anket">


"KULÜPLERİMİZİN TEVECCÜHÜ BANA DEĞİL"

Ali Doğan “Kulüplerimizin bu teveccühü aslında bana değil, çağdaş basketbol yönetim anlayışınadır” dedi. Başkanlığa uzman ve genç bir ekiple yürüdüğünü vurgulayan Doğan, şeffaf, açık ve yenilikçi bir yönetim anlayışını benimsediğini belirtti.

Ali Doğan, federasyon yönetiminin basketbolun tüm paydaşlarından, sporculardan antrenörlere, hakemlerden, sponsorlara kadar gelecek tüm görüşlerle zenginleşmesi gerektiğine inandığını ifade etti. Ali Doğan, TBF’de bu zenginliği yansıtacak bir platform kurulacağını söyledi. Basketbol camiasındaki kırgınlıkları ortadan kaldırmayı hedeflediğini de vurgulayan Doğan “Büyük basketbol ailesini yeniden bir araya getireceğiz” dedi.

Milli Takımlar ve Kulüp takımlarının uluslararası başarılarının istikrarlı ve sürdürülebilir olmasının önemine değinen Doğan; “Sportif başarı, basketbol ekonomisini büyütür. Ama aynı zamanda büyüyen ekonomi de sportif başarıyı getirir. Bu nedenle mücadeleyi tek cephede değil tüm cephelerde sürdürmek gerekir” dedi.

YENİ KAYNAK YARATILAMASI GEREKİYOR

Türk basketbolu için yeni kaynak yaratılamaması sorununa dikkat çeken Ali Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Basketbolda sportif başarı kurumsal bir temel üstünde yükselebilirse sürekli olabiliyor. Hedefimizde, kalıcı ve uzun vadeli bir başarı vardır. Hedefimize ulaşmak içinde gerekli teşhis yapıldığı gibi iyileştirici projelerimiz de hazır. Kulüp takımlarımızın mali yapılarını güçlendirerek onların büyümelerini ve büyüklüklerini sportif başarıya da taşımalarına olanak sağlayacak modelleri sağlamak yönetim amaçlarımdan olacaktır. Kulüp takımlarımıza katkıda bulunmayı amaçladığımızı şimdiden açıklamak isterim. Türkiye gibi nüfusu çok genç bir ülkede gençlerimizin basketbolla olan ilişkileri güçlendirilmelidir. Daha çok sayıda gencimiz ve çocuğumuz basketbol oynayabilmelidir. Gençlerin spor yapması kadar kaliteli bir spor izleyicisi ve taraftarı olmaları da çok önemlidir. Basketbol izleyicilerinin sayısını ve profilini iyileştirmemiz, basketbolu ‘halkın sporu’ yapmamız gerekir. Bunun için daha çok kadınının, daha çok çocuğun ve ailenin salonlara getirilmesi gereklidir. Salonlar onlar için ilginç ve eğlenceli hale dönüştürülmelidir. Basketbol herkes için erişilebilir olmalıdır. Engelli vatandaşlarımız için de basketboldaki bariyerler kalkmalıdır. Basketbol tabana yayılmalı, hayatımızda sürekli yer almalıdır.”


Bunları da Beğenebilirsiniz