İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

TBB : Toplam kredi stoğu 2 trilyon lirayı geçti

DHA
14.08.2017 - 13:02Son Güncelleme :
DHA

İstanbul, 14 Ağustos (DHA) - Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan nakit kredilerin toplamı Haziran döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22.4 artarak 2.03 trilyon liraya yükseldi.
TBB Risk Merkezi'nin Haziran Bülteni'nde yer alan verilere göre, krediler aylık bazda da yüzde 1.3 yükseldi.
TBB verilerine göre nakit kredi toplamının;
- 1.93 trilyon liralık bölümü bankalara,
- 43 milyar lirası finansal kiralama şirketlerine,
- 29 milyar lirası finansman şirketlerine
- 26 milyar TL’si faktoring şirketlerine aitti.
TBB'den yapılan açılamaya göre, tasfiye olunacak alacaklar Haziran sonunda, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 70 milyar liraya çıktı ve tasfiye olunacak alacaklar oranı yüzde 3.4'den yüzde 3.3 düzeyine düştü.
Bu dönemde tasfiye olunacak alacaklar oranı;
- finansman şirketlerinde yüzde 3.0,
- bankalarda yüzde 3.3,
- faktoring şirketlerinde yüzde 5.4
- finansal kiralama şirketlerinde yüzde 5.6 olarak hesaplandı.
Tüzel ve gerçek ticari müşterilere kullandırılan kurumsal krediler toplamı Haziran sonunda, yıllık bazda yüzde 25.2 artarak 1.54 trilyon liraya yükseldi. İmalat sanayi yüzde 25.4 ile ticari krediler içinde en yüksek paya sahip olan sektör olurken, bu sektörü toptan perakende ticaret yüzde 18.8 ile, inşaat sektörü yüzde 12.0 ile izledi.
Haziran sonunda tasfiye olunacak alacaklar oranı en yüksek olan sektör; yüzde 4.6 ile toptan ve perakende ticaret sektörü oldu. Tasfiye olunacak alacaklar tutarının 2017 Haziran döneminde en fazla arttığı sektör ise yüzde 44.5 ile taşımacılık, depolama, haberleşme sektörü oldu.
Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından gerçek kişilere kullandırılan bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları Haziran dönemi sonunda yıllık bazda yüzde 14.3 artarak 489 milyar liraya çıktı. Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları içinde en yüksek artış yüzde 19.4 ile konut kredilerinde gerçekleşti.
Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları bakiyesinin;
- yüzde 38.6’sını konut kredileri,
- yüzde 17.3'ünü kredi kartları,
- yüzde 6.3'ünü taşıt kredileri,
- yüzde 37.8'ini de ihtiyaç ve diğer krediler oluşturdu.
Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları toplam tasfiye olunacak alacaklar tutarı bir yıl içerisinde yüzde 1.3 artarak 21 milyar liraya çıktı. Aynı dönemdeki tasfiye olunacak alacaklar oranı ise yüzde 4.6'dan yüzde 4.1 düzeyine geriledi.
Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartı müşterilerinin (takipteki krediler hariç) sayısı 29 milyon oldu.
Bireysel nitelikli ürünü olan kişi sayısı (takipteki krediler hariç) son bir yılda 2.6 milyon artarak 29 milyon kişi olurken, ortalama kredi miktarı ise 16.9 bin lira düzeyinde gerçekleşti.
Gerçek kişilere kullandırılan bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları toplam hacminin toplam krediler içindeki payı 2017 Haziran dönemi itibari ile geçen yılın aynı dönemine göre 1.7 puan azalarak yüzde 24.1 düzeyine geriledi.
Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları toplam bakiyesinin en yüksek olduğu il İstanbul oldu. Haziran dönemi itibari ile İstanbul’da 169 milyar lira,  Ankara’da 48 milyar lira ve İzmir’de 32 milyar lira tutarında bireysel nitelikli kredi (kredi kartı dahil) bakiyesi bulunuyordu.
Hakkari, yüzde 40.4 ile son 12 ayda bireysel kredi (kredi kartı dahil) toplam bakiyesi en çok artan il oldu.
Kişi başına ortalama bireysel kredi (kredi kartı dahil) toplam bakiyesi en yüksek iller ise sırasıyla, Ankara, Van ve Mersin olarak hesaplandı. (Tablo - Grafik)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde TBB : Toplam kredi stoğu 2 trilyon lirayı geçti haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:26
 • Guneş
  08:16
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  15:30
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı