Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TBB’den Avrupa Konseyi’ne Gezi Parkı başvurusu

  ANKARA
  17.06.2013 - 21:20 | Son Güncelleme: 17.06.2013 - 21:20

  Türkiye Barolar Birliği (TBB) Gezi Parkı olaylarıyla ilgili olarak dün Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği’ne Türkiye’den açıklama istenmesi için başvuruda bulundu.

  Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland’a yapılan başvuruda, son dönemde yaşanan olaylar ayrıntılı şekilde anlatıldı ve polisin yaygın ve sistematik şiddet kullanarak müdahale ettiği, medyaya baskı yapıldığı savunuldu. TBB’nin başvurusu özetle şöyle:

  YAYGIN ŞİDDET

  “27 Mayıs 2013 tarihinden bu yana İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Eskişehir, Hatay başta olmak üzere büyük kentlerde yüz binlerce kişi tarafından protesto gösterileri yapılmış ve bu gösterilere kolluk kuvvetleri, yaygın ve sistematik şiddet kullanarak müdahale etmiştir.

  BİTERKEN MÜDAHALE EDİLDİ

  Çok çeşitli kesimlerden gelen telkinler doğrultusunda gösterilerin inişe geçtiği ve bir süre daha beklendiği takdirde tamamen sona ereceği anlaşılan bir anda, 15 Haziran 2013 akşamında, İstanbul Taksim Meydanı Gezi Parkı’na göz yaşartıcı gaz kapsülleri ve tazyikli su kullanılarak müdahale edilmiştir. Müdahale sırasında plastik mermi kullanıldığı bilgisi de vardır. Gaz tüfeklerinin insanlar hedef alınarak kullanılması ve ayrıca aşırı miktarda gaz bombası atılması sonucunda çok sayıda kişi yaralanmıştır ve yaralılar arasında hayati tehlikesi bulunanlar vardır.

  DEMOKRASİ TEHLİKEYE SOKULUYOR

  Sadece 15 Haziran 2013 tarihinde İstanbul ve Ankara’da yaklaşık 500 kişiye yakalama işlemi yapılmıştır. Demokratik bir hukuk devletinde asla olmaması gereken bu manzaralar, toplumsal dokuda kalıcı yaralar açmaktadır. Barışçıl toplantı ve gösteri yapma hakkının şiddet kullanılarak polis tarafından bastırılması; halkın bir kesiminin barışçıl toplantı ve gösteri yapan diğer kesimine yönelik bizzat siyasi iktidar tarafından kışkırtılması, demokrasiyi tehlikeye sokmaktadır. Taraf Türkiye Cumhuriyeti’nden açıklama talep etmenizi ve buna göre gereğinin yapılmasını saygılarımızla dileriz.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı