DENİZLİ HABERLERİ

TBB Başkanı Feyzioğlu Denizli'de

AA / Mustafa Dermencioğlu
15.01.2015 - 22:44Son Güncelleme :

- Uygulama yanlışlıkları Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinin, temellerinin yanlış olduğu anlamına gelmez. Tam aksine o kadar sağlam temeller üzerine kurulmuştur ki içeriden, dışarıdan bütün operasyonlara rağmen yıkmayı başaramamışlardır."

AA / Mustafa Dermencioğlu

DENİZLİ (AA) - Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, "Uygulama yanlışlıkları Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinin, temellerinin yanlış olduğu anlamına gelmez. Tam aksine o kadar sağlam temeller üzerine kurulmuştur ki içeriden, dışarıdan bütün operasyonlara rağmen yıkmayı başaramamışlardır" dedi.

Feyzioğlu, Denizli Barosu'nca EGS Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen "Hukuk ve Demokrasi" konulu konferansta yaptığı konuşmada, endişeli olduğunu, iyimser olmadığını ama umutlu olduğunu ifade etti.

İyimserliğin rehavet demek olduğunu, umudun mücadeleyi gerektireceğini dile getiren Feyzioğlu, şöyle konuştu:

"Dünya coğrafyasının bu kadar şiddet ürettiği bir yerde Talibanlar bir yerden fışkırıyor, El-Kaide bir yerden, IŞİD bir yerden. Kafa kesmeler, eziyetler, her şey. Bunların etkilerini de yaşıyoruz Türkiye'de. Niçin? Türkiye'de, Anadolu ve Trakya topraklarında bunlar henüz taban bulmuyor. Niçin bizim topraklarımızdan fışkırmıyor da ithal geliyor? Vereceğimiz cevap aslında çıkış yolumuzun ne olduğudur. Çünkü Anadolu'dan hoşgörünün, sevginin ustası bir Mevlana geçmiştir, bir Hacı Bektaş geçmiştir. Türkiye Cumhuriyeti, kuruluş felsefesi temelleri itibarıyla bu toprakların maneviyatını bir sentez olarak özümsemiş, akılcı, bilimci yolu rehber edinmiş bir rejimi ifade ediyor. Bize maneviyatımızla tarihten bu yana yaşadığımız, taşıdığımız değerlerle cumhuriyetin birbirine karşı olduğunu, birbirinin alternatifi olduğunu söyleyenler yalan söylüyor. Değildir, bu temeller üzerine kurulmuştur. Uygulama yanlışlıkları Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinin, temellerinin yanlış olduğu anlamına gelmez. Tam aksine o kadar sağlam temeller üzerine kurulmuştur ki içeriden, dışarıdan bütün operasyonlara rağmen yıkmayı başaramamışlardır."

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu gün hedefinin demokrasi olduğunu vurgulayan Feyzioğlu, "Bir demokratik rejim olarak elbette 1923'te kurulması mümkün değildir ama cumhuriyet, demokrasiyi hedeflemiştir. İspat mı? Kurulduğu gün vatandaşım diyen kimse yoktur, kurulduğu gün haklarını bilen, sorumlulukları bilen, okuma yazma bilen vatandaş, nüfus yoktur. Kurulduğu gün temel hakların, hukukun üstünlüğünün dayanabileceği, demokrasinin işletilebileceği bir toplum maalesef yoktur" diye konuştu.

- "Zihinlerin şekillendirilmesi üç nesle mal olur"

Fikri özgürleşen bir insanın kaçınılmaz olarak demokrasiyi hedefleyip diktatörlüğün karşısında duracağını söyleyen Feyzioğlu, şöyle devam etti:

"Bu sebeple bütün diktatörler eğitim yoluyla fikirleri tutsak ederler, hurafelerle genç nesillerin beyinlerini yeni baştan formatlamak isterler. Türkiye'nin bugün karşısındaki en büyük tehlike yargının bağımsızlığını yitirmesi, basının boyunduruk altına girmesi, anayasa şu, bu, bunlar değildir. Bunların hepsinin çözümlerini buluruz ama zihinlerin şekillendirilmesi bize en az üç nesle mal olur ama insan öyle bir varlık ki hiçbir şekillendirme sonsuza kadar gitmiyor. İran İslam Cumhuriyeti'nde yetişmiş olan biri dahi bugün çıkıp İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı sıfatıyla özgür basından, internetin sansürlenmemesi gerektiğinden, sanatın bilimin erdeminden bahsedebiliyor. Niye? Çünkü bu format tutmuyor ama 30 sene kaybetmeye vaktimiz yok, halimiz yok, hakkımız yok. Dolayısıyla benim karşımızda gördüğüm en büyük tehlike, endişe kaynağı, nesillerin zihinlerinin tutsak edilmeye başlanması ve buna bağlı olarak toplumun en temel konularda bile düşünmeden birbirine kırılma aşamasına getirilmesidir. O zaman biraz daha çok çalışmamız lazım."

Siyaset futbol oyununa benzetilirse oyunun forvetlerinin ortada olduğunu söyleyen Feyzioğlu, "Sonuç itibarıyla biz ne dersek diyelim, gol çizgisinden o topu geçirecek olan forvetler, bizler de orta sahadayız. Orta sahanın bekçileriyiz, oyuncularıyız. Orta sahada doğruya doğru, yanlışa yanlış deriz, uyarılarımızı yaparız, tarihe notlar düşeriz, önerilerimizi getiririz. Kim için? Sonuçta forvetler doğru karar versin diye, doğru iş yapsın diye. Peki biz bu noktada forvetlere yönelik ricacı mıyız tam aksine üstün konumda mıyız? Ricacı olmaya devam ettiğimiz sürece bizim ricamızı kimse dinlemez" dedi.

- "Yeter ki halkımız taleplerini birleştirebilsin"

Halkın güçlü olduğunun altını çizen Feyzioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Gücümüzün farkında olmak kaydıyla bizim kararlılığımız ve örgütlenmemiz karşısında hiç kimse duramaz. Sonuç itibarıyla biz halk olarak siyasi partilere gidiyoruz, oy veriyoruz ya da protesto ediyoruz, oy vermiyoruz. Bizim yerimize Venezuela'dan seçmen getirecek değiller, biziz seçmen. Çaresizlik cümleleri mücadele gücünü kırar. Ne istediğimizi biliyor muyuz? Benim görevim, bilgim, görgüm nispetinde, öğrendiklerim ölçüsünde bunları paylaşmak ve bir bilinç yaratmak. O bilinç yaratıldığında çözümlerin geldiğini, son 7 yıldır gözlerimle görmüş, yaşamış durumdayım. Yeter ki o yaratılsın, yeter ki halkımız kararlılıkla bir noktada taleplerini birleştirebilsin."

Siyasete giren kadın ve gençlerin kendi alanlarından çıkmasını isteyen Feyzioğlu, "Kadınlarla ilgili alanda kum havuzunda oynar gibi alan açılıp, gençlere sadece genç sorunları ile ilgili bir alan açılıp, diğer meselelerin asli mesele olarak kabul edilip onlar eskimiş model siyasetçilere terk edildiği sürece bir kadının ve bir gencin Türkiye'de fark yaratması maalesef kolay değil, her alanda çalışmalı. Kadına ve gence kapalı bir alanın somut olarak reddetmenizi istiyorum. Bunun için en değerli sermayeniz olan insanı eğitmek lazım" dedi.

Konferansa, Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, yönetim kurulu üyeleri ile avukatlar, çeşitli siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden TBB Başkanı Feyzioğlu Denizli'de hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ocak 2015 tarihinde saat 22 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TBB Başkanı Feyzioğlu Denizli'de haberi güncellenecektir.

DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:20
 • Guneş
  08:04
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:25
Sayfa Başı