İSTANBUL HABERLERİ

TBB/Aydın: KOSGEB’in faiz destekli kredisine iştah güçlü

DHA
29.03.2017 - 13:54Son Güncelleme :
TBB/Aydın: KOSGEB’in faiz destekli kredisine iştah güçlü
DHA

İstanbul, 29 Mart (DHA) – Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, KOSGEB tarafından faiz desteği sağlanan krediler ile Hazine destekli Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle sağlanan kredilere hem talebin hem de bankaların kredi verme iştahının güçlü şekilde devam ettiğini söyledi. 

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, yaptığı açıklamada, bankaların KOSGEB’in faiz desteği sağladığı kredilere ilgisinin yüksek olduğunu ve son 15 günde, 60 bini aşkın dosyaya işlem yapıldığını dile getirdi.

Aydın, TBB’ne gelen başvurularda faiz ödemeleri KOSGEB tarafından sağlanan kredilere, bankaların ilgisinin az olduğu veya süreçlerin yavaş işlediği hakkındaki yorumların gerçeği yansıtmadığını belirtti ve “Kısa bir sürede çok sayıda talep geldi ve işleme alındığı. Uygulamada bir aksaklıkla karşılaşılmadı” dedi.  

Hükümet tarafından büyümenin hızlandırılması ve istihdamın sürdürülmesi amacıyla kredi artışını destekleyen önemli kararların uygulamaya alındığının ve bunların olumlu etkilerinin açık bir şekilde görüldüğünün altını çizen Aydın, şöyle dedi:

“KOSGEB tarafından faiz destekli kredi imkânlarında sağlanan iyileşme yanında, Hazine destekli KGF kefaletiyle sağlanan limitlerin önemli ölçüde artırılması ve borçlarını ödeyen veya ödeme niyetinde olan müşteriler için getirilen ek düzenlemeler, kredi talebini ve kredi arzını olumlu yönde etkilemektedir. Bankacılık sektörü, faaliyetini sürdürebilir durumda olan işletmelere yapılandırma desteği veya yeni kredi vermeye devam ediyor. 23 Mart 2017 itibarıyla Türk lirası (TL) olan krediler yıl sonuna göre 57 milyar lira artmıştır.  Geçen yılın ilk üç ayında TL kredilerdeki artış 24 milyar olmuştur. Geçen seneki seyrin 2 katından daha fazla bir artış olmuştur. İlk çeyrek itibarıyla yıl sonuna göre nominal artışta son beş yılın en iyi başlangıcını yapmışız. Önümüzdeki günlerde bu trendin artarak devam etmesini bekliyoruz.”

TBB Başkanı, KOSGEB tarafından faiz desteği sağlanan krediler için Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Yapı ve Kredi, Halkbank, Vakıfbank, Finansbank ve Denizbank’ın aracılık edeceğini belirtti.

Kredi kullandırma işleminin Mart ayının ikinci haftasında başladığını, son 15 günlük sürede 64 binin üzerine işletmeye kredi kullandırıldığını, inceleme aşamasında olan 40 bine yakın dosyaya ilişkin kararın da kısa sürede tamamlanmasının beklendiğini vurguladı. Aydın’ın verdiği bilgiye göre bankalar ile kredi görüşmesine başlayan 191 bin işletme var.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden TBB/Aydın: KOSGEB’in faiz destekli kredisine iştah güçlü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 13 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TBB/Aydın: KOSGEB’in faiz destekli kredisine iştah güçlü haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı