Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Tazminat ödemekten perişan oldular...

  Hürriyet Haber
  07.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.02.2000 - 00:01

  İdari mahkeme kararlarına uymayıp, başka yerlere atanan bürokratları görevlerine iade etmeyen eski bakanlar, tazminat ödemekten perişan oldular. Peşpeşe gelen mahkeme kararlarını izlemekte zorlanan eski bakanlar, bazı kararları da maaşlarına gelen hacizler üzerine öğrendiler. Eski bakanlardan Yaşar Topçu, 10 milyar lirayı bulan tazminatla başı çekerken, en az ödeme yapan bakanın cebinden 2 milyar lira çıktı. Kararlara muhatap olan eski bakanlar, mahkeme kararları üzerine ilgili kurumlara, ‘Gereğini yapın’ diye yazı göndermelerine karşın, mahkemelerin tazminata hükmetmesini anlayamadıklarını söylediler. Şimdiye kadar 2 dava nedeniyle 2 milyar liralık ödeme yapan Devlet eski Bakanı Eyüp Aşık, ‘‘Benim haberim bile olmamış. Baktım avukatlar işi bize yüklemişler. Gidip kendim ifade vermeye başladım. Bundan sonraki davalara da ben çıkacağım’’ dedi.

  BOYNUMUZ KILDAN İNCE

  İki bürokratın açtığı dava sonucu, faizi ile birlikte 2 milyar lira tazminat ödeyen Orman eski Bakanı Ersin Taranoğlu, ‘‘Valla mahkemeler karar veriyor biz de ödüyoruz. Ne yapalım. Boynumuz kıldan ince’’ dedi. Şimdiye kadar 2.5 milyar lira ödeyen Devlet eski Bakanı Burhan Kara da uygulamanın tartışılması gerektiğini belirterek, ‘‘Tamam, mahkeme buna karar veriyor, biz de ödüyoruz ama o zaman bakanların etkinliği ne olacak?’’ diye sordu. Şimdiye kadar 6 bürokratla ilgili olarak tazminat ödemeye mahkum edilen Bayındırlık eski Bakanı Yaşar Topçu da bir hukukçu olarak verilen kararlara saygılı olduğunu; ancak idari mahkemelerin daha gerçekçi sonuçlara ulaşmasını beklediğini söyledi.

  ÖDEYİP, DURUYORUZ...

  Böylesi kararların uzun yıllardan beri verildiğini anımsatan Topçu, ‘‘Ödeyip duruyoruz’’ dedi. En büyük ödemeyi Karayolları eski Genel Müdürü Dinçer Yiğit'e 2 milyar 750 milyon lira ile yapan Topçu, Asım Eraslan ve Naşit Kart adlı bürokratlara da toplam 3 milyar lira manevi tazminat ödedi. Topçu, Avni Erdoğan, Selahattin Seyis, Hilmi Özküçük'ü de görevlerine iade etmediği gerekçesiyle üç ayrı davada 2 milyar 150 milyon lira manevi tazminata mahkum edildi. Topçu, bu tazminatlara faizlerini de ekleyerek önümüdeki günlerde ödeyecek. Bu şekilde tazminat ödemeye mahkum olan eski bakanlar arasında FP'li Kültür eski Bakanı İsmail Kahraman ile Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in de yer aldığı belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı