Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tazminat kavgası

Ankaraspor cephesi, liglerden ihraç edilmeleri nedeniyle uğradıkları 100 milyon liralık zararı Futbol Federasyonu’ndan talep etme haklarının doğduğunu iddia ederken, bazı hukukçular bu görüşe katılmadı.

Atilla TÜRKER
SON GÜNCELLEME

UEFA Tahkim Kurulu Üyesi Bıçakcı: “Ankaraspor’un tazminat talep etme hakkı yok.”

ANAYASA Mahkemesi’nin, Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu kararlarına yargı yolu açması ile birlikte ortaya bir de “tazminat kavgası” çıktı. Liglerden tamamen ihraç edilen Ankaraspor cephesi, bu kararla kendilerinin tazminat talep etme hakkının doğduğunu iddia ederken, aralarında Futbol Federasyonu eski başkanı Levent Bıçakcı’nın da bulunduğu bazı hukukçular “Ankaraspor’un tazminat isteme hakkı yok” görüşünü savundu.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankaraspor’un önce Süper Lig’den, ardından tüm liglerden ihraç edildiğini hatırlatarak, “Federasyonun bu kararı Ankaraspor’un yaklaşık 100 milyon lira zarara uğramasına neden oldu. Kaybımız çok büyük. Futbol Federasyonu aleyhine 100 milyon lira tazminat davası açacağız. Üstelik bu parayı federasyon yöneticilerinden tahsil edeceğiz” dedi.
Bıçakcı: Tazminat isteme hakları yok
Futbol Federasyonu eski Başkanı ve UEFA Tahkim Kurulu üyesi Levent Bıçakçı, Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karar neticesinde Ankaraspor’a tazminat hakkının doğmadığını bildirdi. Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile “Tahkim Kurulu kararları aleyhine yargı yoluna başvurulamaz” hükmünün iptal edildiğine dikkati çeken Bıçakçı, “Bu hüküm doğrultusunda böyle bir hak doğmaz. Doğsa bile bundan sonraki olaylar için doğar” dedi.

TFF gerekçeli kararı bekliyor

TFF, Anayasa Mahke-mesi’nin Tahkim Kurulu hakkında verdiği karar hakkında değerlendirmede bulunmak için, gerekçeli kararın yayınlanmasını bekliyor.

Bundan sonra ne olabilir?

Lige dönmelerine FIFA izin vermez

- Ankaraspor yöneticileri, lige yeniden alınacaklarını umuyor. Ancak, Başkent ekibi mahkemeden bu yönde bir karar çıkartsa bile, FIFA yerel mahkemelerin kararıyla hareket etmeyeceği için bu mümkün değil.
- Ankaraspor’un hissedarları Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu aleyhine tazminat davası açabilir. Eğer dava açılır ve kazanırlarsa, tazminatın tamamını kendilerince uygun gördükleri herhangi bir yöneticisinden isteyebilirler (Bu rakamın 25 milyon TL olacağı ileri sürülüyor).


Bunları da Beğenebilirsiniz