Eğitim Haberleri

  Taziye evleri eğitim merkezine dönüştürüldü

  AA
  25.09.2013 - 14:15 | Son Güncelleme:

  Bitlis Valiliği tarafından hazırlanan proje ile taziye günleri dışında boş kalan evler, öğrencilerin ders çalışıp kitap okuması için eğitim merkezine dönüştürüldü.

  Bitlis Valiliğince yürütülen çalışma kapsamında taziye günleri dışında boş kalan evler, eğitim merkezine çevrildi. Çalışma ile kütüphane, ders çalışma odaları ve bilgisayar sınıfları oluşturulan taziye evlerinin açılışı yapıldı. Bitlis Valisi Veysel Yurdakul , "Taziye evlerini bir vefat olduğunda üç gün açıp daha sonra kapatıyoruz. Buraların kapısı kilitli boş şekilde durmaması lazım. Bu nedenle buraları eğitim merkezine dönüştürüyoruz" dedi.

  Açılışta konuşan Vali Veysel Yurdakul, Türkiye'de 80 binden fazla taziye evinin sadece vefat olduğunda kullanıldığını, diğer günlerde ise kapalı olduğunu söyledi. Bu tür yapıların daha işlevsel hale gelmesi için çalışma başlattıklarını anlatan Yurdakul şöyle konuştu:
  "Taziye evlerini bir vefat olduğunda üç gün açıp sonra kapatıyoruz. Buraların kapısı kilitli boş şekilde durmaması lazım. Bu nedenle buraları eğitim merkezine dönüştürüyoruz. Çünkü bu binalarda tuğla, çimento gibi milli servet kullanılıyor. O zaman bu milli serveti milletin emrine ve hizmetine sunmalıyız. Bir yıl önce başlattığımız bu projemizi hayata geçirememiştik. Bu merkezlerden mahallede yaşayan gençler, yaşlılar ve çocuklar faydalanacak. Bir taraftan üst katta Kur'an-ı Kerim öğrenecekler diğer taraftan taziye zamanlarında dualar okunacak."

  Eğitim merkezlerinde öğrencilerin kitap ve internetle buluşacağını belirten Yurdakul, merkezde öğretmenlerin öğrencilere rehberlik edeceğini bildirdi. Yurdakul, öğrencilerin dinlerini, dünyayı, yaşamı, hayatı ve hepsinden önemlisi insana saygıyı bu merkezlerde öğreneceğini söyledi. Vali Yurdakul, projede emeği geçen Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz'a, Belediye Başkanı Fehmi Alaydın'a, Türk Telekom Bitlis İl Müdürlüğüne ve diğer ilgililere de teşekkür etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı