Dünya Haberleri

  Tayland’da sıkı yönetim önlemleri artırılıyor

  hurriyet.com.tr
  16.05.2010 - 15:08 | Son Güncelleme:

  Tayland'da hükümet, başkent Bangkok'u kana bulayan protesto gösterileriyle bağlantılı herhangi bir kargaşanın kontrol altına alınması için beş bölgede daha olağanüstü hal ilan etti.

  TAYLAND'DA KIZIL KIYAMET

  BANGKOK SOKAKLARI KAN GÖLÜNE DÖNDÜ / FOTO GALERİ

  Hükümet sözcüsü, beş bölgede daha olağanüstü hal ilan edildiğini ve  Bangkok dahil olmak üzere, çoğunlukla "Kırmızı Gömlekliler" hareketinin güçlü  olduğu kuzeydoğuda olmak üzere, halen 18 bölgede olağanüstü hal durumunun  uygulandığını söyledi.

  Sözcü, ülkede Pazartesi ve Salı günlerinin resmi tatil ilan edildiğini  ifade ederek, "Kırmızı Gömlekliler"in protestocu liderlerine teslim olmaları  çağrısında bulundu.

  Hükümet sözcüsü ayrıca, "Kırmızı Gömlekliler"in orduyla göstericiler  arasında üç gündür süren çatışmaların sonlandırılması için BM'nin idaresinde  görüşmeler yapılması çağrılarının kabul edilmediğini açıkladı.

  'Kırmızı Gömlekliler', ordunun protestoculara yönelik önlemlerine son vermesi halinde hükümetle müzakereye hazır olduklarını açıklamıştı.

  'Kırmızı Gömlekliler'in liderlerinden Nattawut Saikua, hükümetin "derhal ateşkes emri vermesini ve askerleri geri çekmesini" isteyerek, bu koşulların yerine gelmesi durumunda protestoların durdurulacağını kaydetmişti.

  Taylandlı yetkililer, kadın, çocuk ve yaşlıların tahliye edilmesi için Kızılhaç ve diğer bazı tarafsız kuruluşların bölgeye gönderileceğini açıklarken, Başbakan Abhisit Vejjajiva, haftalık televizyon konuşmasında, sokağa çıkma yasağı uygulamasının da gündeme gelebileceğini bildirmişti.

  Ancak daha sonra askeri sözcü Aksara Kerdfol, "şu an için sokağa çıkma yasağının gerekli olmadığını" belirtmişti

  Tayland'da Perşembe gününden bu yana hükümet karşıtı göstericilerle, askerler arasında çıkan çatışmalarda en az 25 kişi öldü, 200'den fazla kişi yaralandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı