Gündem Haberleri

  Tavukçuluk sektörü iflasın eşiğinde

  Erdem ÖZCAN/BANDIRMA(Balıkesir), (DHA)
  11.01.2006 - 14:13 | Son Güncelleme:

  Tavuk Sektörünün en önemli merkezlerinden Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, kuş gribi nedeniyle kurban bayramından sonra 3 milyon tavuğun itlaf edileceği, milyonlarca yumurtanın da imha edileceği bildirildi. Günde 400 bin tavuğun kesildiği Bandırma’da, şu anda süresi gelen tavuklar kesilip, depolanıyor.

  Kuş gribi, tavuk sektörünü iflasın eşiğine getirdi. Banvit, Şeker Piliç, Bozlar ve Bu Piliç gibi entegre tesislerinin bulunduğu Bandırma’da beyaz et tüketiminin yok denecek kadar azalması sonucu, günde 400 bin tavuk kesen entegre tesislerinde üretim tamamen durdu. Tesisler sadece zorunlu tavukları kesip depoya koyuyor. Tüketimin azalması sonucu tesisler depo sıkıntısı çekiyor. Bandırma’da 3 milyon 600 bin yumurtalık tavuk bulunduğunu, bu tavukların günde 3 milyon yumurta yaptığını söyleyen yetkililer, “İlçede 300 kümes var. Bu sektörden 30 bin kişi ekmek yiyor. Yumurtalar satılmıyor. Tavuk eti tüketimi bitti. Stoklar arttı. Bayram sonrası entegre tesisler ve kümeslerdeki hayvanlar, ilçe tarım müdürlüğünün kontrolünde itlaf edilecek. İtlaf edilen hayvanlar belirli yerlere gömülecek” dedi.

  Sadece 10 bin tavuğun günde 500 bin YTL masrafı olduğunu hatırlatan yetkililer, tüketimin bitmesiyle üreticilerin şu anda ellerindeki yemi kullandığını açıkladı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı