Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "Tavukçuluk sektörü durma noktasına geldi"

  Hürriyet Haber
  14 Ekim 2005 - 17:01Son Güncelleme : 14 Ekim 2005 - 17:01

  Şeker Piliç Genel Müdür Yardımcısı Betül Demirel, Balıkesir'in Manyas İlçesi'ne bağlı Kızıksa Beldesi'nde tespit edilen kuş gribi vakalarının ardından, sektörün neredeyse durma noktasına geldiğini söyledi.

  Demirel, yaptığı açıklamada, yaklaşık 6 ay önce 3 YTL olan piliç etinin fiyatının 2 YTL'ye düşmesine karşın alıcı bulamadıklarını, ancak bu durumun da fiyatla ilgisinin olmadığını belirterek, “Çünkü, tüketim durdu” dedi.
  Kuş gribi vakalarının ardından sektörün neredeyse durma noktasına geldiğini ifade eden Demirel, “Satışlarda yüzde 80 kayıp var. Tabi buna bağlı olarak üretimi de azaltmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

  Sektör olarak tüketicinin sağduyusuna güvendiklerini anlatan Demirel, şöyle konuştu: “Medya kuruluşlarından üstüne basa basa bu hastalığın piliç eti ve yumurta ile bulaşmayacağını anlatmalarını istiyoruz. Kapalı sistemle üretim yapan Şeker Piliç ve benzeri entegrelerde bu hastalıkla ilgili hiçbir tehlike yok. Tüketici güvenerek ürünlerimizi yiyebilir.
  Direkt ve indirekt 2.8 milyon çalışanı olan, GSMH içinde yüzde 2 gibi paya sahip işlem hacmi yıllık yaklaşık 3 milyar dolar olan bu sektöre yazık ediyoruz.”

  BAKAN ŞAHİN: PAKETLEME USULÜ ÜRÜNLERDE, KUŞ GRİBİ BULUNMAMAKTADIR

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, paketleme usulüyle beyaz et üreten firmaların piyasaya sürdüğü ürünlerde, “Kuş gribi” bulunmadığını bildirdi.  Banvit'in Balıkesir'in Bandırma İlçesi'ndeki tesislerinde incelemelerde bulunan Şahin, gazetecilerin Manyas'taki “Kuş gribi” vakasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

  Şahin, kapalı tesislerin, “Kuş gribi” ve buna benzer olumsuzluklarla ilgisi bulunmadığını belirterek, şöyle konuştu:
  “Bu tür tesislerde, hijyenik şartlarda, modern üretim yapılmaktadır. Paketleme usulü beyaz et üreten firmalar, sağlık kurallarına son derece riayet etmektedirler. Manyas'ın Kızıksa Beldesi'nde açık alanda bazı kanatlılarda yaşanan ve şimdi de ilgililerin müdahalesiyle itlaf edilen bölümün dışında, kuş gribi vakası ülkemizde mevcut değildir. Paketleme usulü beyaz et üreten firmaların piyasaya sürdüğü ürünlerde, kuş gribi bulunmamaktadır. Vatandaşların fazla tedirgin olmaya, aşırı tedbirli davranmaya ihtiyaçlarının bulunmadığını düşünüyorum. Ciddi bir sektör olan beyaz et sektörünü, ürünlerinden alarak desteklememiz gerekiyor.”

  Bu konuda toplumun tüm kesimlerine önemli görevler düştüğünü ifade eden Şahin, “Ben tüketici olarak bu tür tesislerin piyasaya verdiği ürünleri alırken tereddüt geçirmiyorum” dedi. (A.A)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı