Dünya Haberleri

  Tavuk kendini bıldırcın sanıyor

  Mihrişah SAFA / LONDRA
  29.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bilim, beynin sırlarını çözmeye çalışırken bazen de sürprizlerle karşılaşıyor. Son olarak beyin nakli yapılan bir tavuğun kendini bıldırcın zannettiği ve bıldırcın gibi ötüp, başını hareket ettirdiği açıklandı.

  Amerika'nın New Orleans kentinde, Nöroloji Derneği'nin yıllık toplantısında müthiş çalışmanın sonucunu açıklayan Amerikalı Dr.Kevin Long, anlayış sistemi farklı iki organizma arasında ilk kez böyle bir naklin gerçekleştiğini vurguladı.

  California eyaletinin La Jolla bölgesinde cenin civcive, bir bıldırcından alınan beyin hücreleri yerleştirildi. Dr.Long'un verdiği bilgiye göre bu müthiş deney, beyin ve fizyolojik yapıları farklı yaratıklar arasındaki organ nakillerinin, davranışlarda nasıl büyük değişikliğe yol açtığını kanıtlaması açısından büyük önem taşıyor.

  Dr.Long ‘Bıldırcın beyinli tavuk, bıldırcın annenin yanından ayrılmıyor. Bıldırcın gibi ses çıkartıyor, başını da bıldırcın gibi oynatıyor. Bu yaratığın beyniyle, insan beyni arasında paralellik kurulabilir. Ana rahmindeki ceninin, insan sesine karşı tavrını izah edebilir. Genelde ceninin, hamileliğin ilerki safhalarında anne sesine karşılık verdiği düşünülüyor. Bu arada tavuk deneyi , insanlardaki sinir sistemi bozukluklarını nasıl tedavi edeceğimize dair bize bilgi verebilir’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı