Dünya Haberleri

  Tavuğu Karamanlis yesin

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  22.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ege’deki İnuses adasındaki şüpheli vakanın ardından Yunanistan’da tam bir kuş gribi komedyası yaşanmaya başladı. Şüpheli hindi ortadan kayboldu. Önce pozitif, sonra negatif olduğu açıklandı. Sağlık Bakanı Kaklamanlis’in basının önünde tavuk yemesi muhalefete yetmedi, Yunanistan Başbakanı Karamanlis’in de Başbakan Erdoğan gibi tavuğu bizzat yemesini istediler.

  YUNANİSTAN’da ‘kuş gribi’ şüphesi komediye dönüştü. Kuş gribinin öldürücü H5N1 virüsü taşıyabileceği şüphesi bulunan Ege’de İnuses adasındaki hindi hálá kayıp. Yunan basını hindiyi ‘milli kuş’ ilan etti. Sağlık Bakanı Nikitas Kaklamanis’in kameraların önünde tavuk eti yemesi muhalefete yetmedi, tıpkı Başbakan Tayyip Erdoğan gibi Başbakan Kostas Karamanlis’in de tavuk eti yemesi gerektiğini savundular.

  İşte Aristophanes’in ‘Kuşlar’ komedyasına benzetilen Yunanistan’daki ‘hindi skandalı’nın bazı çarpıcı yanları:

  İnuses’deki çiftlikte ilk tahlillerde 9 hindiden 3’er kan örneği alındı. 8 hindi ‘temiz’ 1’i de H5N1 virüslü çıktı. Diğer 2’şer kan örneğinin ne olduğu meçhul. Kan örnekleri garip bir şekilde kaybolunca uzmanlar tekrar İnunes’e giderek gizlice ikinci kez örnekler aldılar. Bu defa tahlil sonuçları hindilerin tümünün temiz olduğunu gösterdi. Şüpheli hindi ölü mü sağ mı belli değil. Yunan hükümetinin ilk açıklamalarında şüpheli hindinin ölü olduğu belirtildi. İkinci tahlilden sonra ise örnek alınan tüm hindilerin sapasağlam olduğu.

  AB’YE VERİLEN KAN ÖRNEĞİ

  Yunan hükümeti günler önce AB himayesindeki Londra’da bulunan bir laboratuvara şüpheli hindiden örnek gönderildiğini açıkladı. AB Komisyonu ise çarşamba günü öğle saatlerine kadar Londra’ya hiçbir örnek gelmediğini gönderilmediğini açıkladı. Ancak çarşamba akşamı İngiltere’ye giden örnek de şüpheli hindiden değil. Tahlillerde sapasağlam çıkan bir hindiden. Nitekim dün açıklama yapan AB Komisyonu, ilk tahlillerde hayvan etlerinde H5N1 virüsü bulunmadığı belirtildi.

  Sakız’a bağlı İnuses’te yaşayan 450 kişi şaşkınlıkla gelişmeleri izliyor. Hindileri besleyen çiftlik sahibi ve ailesinin ‘karantinaya’ alındığı açıklandı ama kendisi hergün ada limanında kahvede görülüyor, televizyonlara açıklamalar yapıyor. Ada sakinlerine hiç endişe etmemeleri söyleniyor, ama beyaz renkte özel kıyafetli, eldivenli uzmanlar İnuses’de dolaşıyor. /images/100/0x0/55eadd83f018fbb8f89ba40a

  3600 tavuğu diri diri gömdüler

  Yunanistan’dan gönderilen 3600 canlı tavuğun, kuş gribi korkusuyla Arnavutluk gümrüğüne takılmasının ardından beş gündür süregelen ihtilaf dün tavukların diri diri gömülmesiyle son buldu. Büyük eziyet çeken hayvanlar dezenfekte edilmediği için, kuş gribi bulunsa bile bu önlem bir işe yaramayacak.

  AB uzmanları:

  Türkiye’de kuş gribi kontrol altında

  TÜRKİYE’de incelemelerde bulunan AB uzmanları, ilk raporlarını Brüksel’e sundular. Raporda, Türkiye’nin hızlı ve etkin müdahalesiyle kuş gribinin kontrol altına alındığı belirtildi.

  Belçika Kriz Yönetimi ve Koruma Başkanı Philippe Houdart ve Danimarkalı Veteriner Erik Stougaard, kuş gribin görüldüğü Balıkesir’in Manyas İlçesi’ne bağlı Kızıksa Beldesi’nde yaptıkları çalışmalar ve yetkililerle görüşmeler sonrasında ilk raporlarında, Türkiye’nin bu konuda çok gayretli ve başarılı şekilde hastalığı erken teşhis ettiği ve gerekli önlemi zamanında alarak hastalığın yayılmasını önlediği belirtiliyor. Raporda, Türkiye’nin AB ile ‘dayanışma’ ve ‘diyalog’ içinde bu önlemleri artırmasının gerekli olduğu belirtiliyor.

  Macarların geliştirdiği aşı yoğun ilgi görüyor

  MACARİSTAN’ın, insanlar ve hayvanlar üzerinde etkili kuş gribi aşısı geliştirdiğini açıklamasının ardından ABD, İngiltere ve Rusya aşıya büyük ilgi gösterdi. Ancak hükümet, aşının alımı ile ilgili kesin görüşmelerin henüz başlamadığını belirtti. Sağlık Bakanılığı, dünkü açıklamasında geliştirilen kuş gribi aşısının yüzde 99.9 kesinlikle öldürücü H5N1 virüsünün yaşadığı organizmaları korunmada etkili olduğunu bildirmişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı