Gündem Haberleri

  Tavsiyeyi bırak önce kendine çekidüzen ver

  Hürriyet Haber
  12.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, Türkiye’yi soykırımla suçlayıp “Türkler tarihle yüzleşmeli” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’yi ağır sözlerle eleştirdi.

  Erdoğan, Sarkozy’ye “Önce sen kendine tavsiyede bulun, sen önce kendine çekidüzen ver” diye seslendi.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Ermenistan ziyaretinde Türkiye’yi soykırımla suçlayan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye, “Sen önce kendine çekidüzen ver” diye sert tepki verdi. Partisinin dünkü Meclis grubunda, annesinin ölümü nedeniyle kendisine taziye ziyaretinde bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye yüklenmeyen Erdoğan, eleştirilerini dışarıya yönelterek, Sarkozy ve İsrail’i hedef aldı. “Dostlar sağolsun” diyerek, annesinin ölümü nedeniyle kendisine taziyelerini iletenlere teşekkür eden Erdoğan, “Musalla taşının arkasında bize şahitlik edecek olanların haklarını helal etmelerini her şeyden önemli görüyoruz. İnşallah son nefesimize kadar üzerimizdeki bütün hakları helal ettirecek bir hayat yaşarız ve üzerimizde kul hakkı kalmadan huzura varız” dedi. Erdoğan, yeni anayasa çalışmalarına değinirken de, Meclis’teki geniş temsili “tarihi fırsat” olarak niteledi. Bunu sorunların çözümü için en büyük güvence olarak niteleyen Erdoğan, iyi bir başlangıç yaptıklarını, doğru yolda olduklarını söyledi ve şöyle konuştu:
  Bir yılda bitirelim
  Bu konuda herkesten beklentimiz; mevcut pozitif iklimi milletimizin beklentileri istikametinde daha da pozitif hale getirmesine katkıda bulunmaktır. Gelin işi sıkı tutalım, 1 yıl içinde en geç bu işi bitirmiş olalım. Bunu asla kimse yanlış bir yorumlamaya sokarak engellemeye çalışmasın. Türkiye gibi bir ülke, başka ülkelerden 3-6 ayda, 1 yılda anayasa yapmasını beklerken, Cumhuriyet tarihi içerisinde bir çok deneyimleri geçirmiş, güçlü bir altyapıya sahipken, kalkıp da eğer en geç 1 yıl içinde bir anayasa hazırlayamayız gibi bir yanlışın içine girersek, geçmişimize ve geleceğimize doğru yorum yapmamız mümkün değil. Bu parlamento 1 yıl içinde bu işi Allah’ın izniyle bitirir, buna inanıyorum.
  Kolay lokma değiliz
  Fransa’nın cumhurbaşkanı çıkıyor Ermenistan’a gidiyor, seçim yatırımı olacak şekilde Türkiye’ye kendine göre tavsiyelerde bulunuyor. Önce sen kendine tavsiyede bulun, sen önce kendine çekidüzen ver. Fransa’da başka, Ermenistan’da başka, Türkiye’ye geldiğinde bambaşka, böyle ikirciklik, 3, 4, 5 yanlı siyasi liderlik olmaz. Her şeyden önce siyaset dürüstlük istiyor. Ülkende 600 bin Ermeni var 500 bin de Türk var. Bir taraftan Türkiye ile olan her türlü ilişkileri var. Ama eğer siz büyük düşünmüyor da kalkıp küçücük, daracık bir şeyle sadece ekonomik imkânlarının farklı olduğu noktasından hareketle böyle bir tavrın içerisine giriyorsun kusura bakma Türkiye öyle kolay yutulacak bir lokma değildir. Bunu öyle bil.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı