Ege Haberleri

  Tavşanlara ne oldu

  Yaşar ANTER / BODRUM (DHA)
  14.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bodrum Yalıkavak’ta Kiremit ve Çavuş adalarında yaşayan tavşanlar için kampanya başlatıldı. Adalarda daha önce sürüler halinde dolaşan tavşanların yok denecek kadar azaldığı görüldü.

  BODRUM’a bağlı Yalıkavak Beldesi Belediye Başkanı Mustafa Saruhan, Merkez Mahalle Muhtarı Ragıp Kalın, Çevre Gönüllüleri’nden Alper Ertürk ve çevreciler, kış şartlarında Kiremit ve Çavuş adalarında yaşam güçlüğü çeken tavşanlar için ‘Yaşam Kampanyası’ başlattı. Nisan ayına kadar sürdürülmesi planlanan kampanya kapsamında da haftanın belirli günleri, Kiremit ve Çavuş adalarında yaşayan tavşanlara yiyecek ve su götürülmesi kararlaştırıldı. Başkan Saruhan, muhtar Ragıp Kalın, Yalıkavak Belediyesi Çevre Gönüllüleri’nden Alper Ertürk ve çevreciler, yiyecek ve sularla Kiremit ve Çavuş adalarına gittiklerinde daha önce sürüler halinde dolaşan tavşanların sayılarının yok denecek kadar azaldığına tanık oldu.

  Araştırma yapılıyor

  Gümüşlük’teki Tavşan Adası’nın arkeolojik kazı alanı ilan edilmesinin ardından oradaki tavşanlarında büyük bölümünün söz konusu 2 adaya getirildiğini hatırlatan Saruhan, “Yüzlerce tavşanın yok olmasını normal değil. Tavşanların sayılarının neden azaldığını belirleyebilmek için girişimlerde bulunacağız” dedi.
  Yalıkavak Merkez Mahalle Muhtarı Ragıp Kalın da tavşanların kaçak avcılar tarafından avlanmış olabileceğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı