Gündem Haberleri

  Tavizsiz yumuşama

  Hürriyet Haber
  19.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Demirel'le görüştükten sonra kurmaylarıyla toplantı yapan Başbakan Yılmaz, izleyeceği stratejiyi ‘tavizsiz yumuşama’ olarak belirledi. Toplantıda, hükümetin ‘‘Erbakan hükümetine benzememesi' konusunda da görüşbirliğine varıldı.

  İrticaya karşı mücadele yöntemi konusunda Genelkurmay ile arasında gerginlik ortaya çıkan Başbakan Mesut Yılmaz, dün kurmaylarıyla bundan sonra izleyeceği stratejiyi, ‘‘Tavizsiz yumuşama’’ olarak belirledi.

  Yılmaz, dün Cumhurbaşkanı Demirel'le görüşmesi sonrasında, konutunda bazı kurmaylarıyla biraraya geldi. Kurmayları, Yılmaz'ın gruptaki, ‘‘27 Mart, 28 Şubat olmayacak’’ çıkışına destek verdiler. Kurmayları, irticayla mücadele konusunda bütün işlemin hükümet tarafından yapılması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını söylerken, ‘Hükümet içinde başka bir hükümet var gibi bir anlayışın ortaya çıkmasına engel olunması gerektiğini' vurguladılar.

  Toplantıda ağırlıklı olarak bu hükümetin, Erbakan hükümetine benzememesinin gerekliliği' konusunda da görüşbirliğine varıldı. Toplantıya katılan Yılmaz'ın kurmaylarından birisi, ‘‘Herkes bizim Erbakan'a benzememizi istiyor, ama Mesut Yılmaz, Erbakan olmayacağını gösterdi’’ görüşünü dile getirdi.

  Toplantıda, 27 Mart'ta yapılacak MGK toplantısı da ele alındı. Yılmaz'ın toplantı gündemine hakim olması görüşünde birleşildi. Buna göre, MGK'da ele alınacak olan irtica ve terörle mücadelenin neresinde olunduğu konusuyla ilgili gündem maddesi Yılmaz'a gelince, bazı maddelerine itiraz edecek ve kendisine göre düzenlemeler ve eklemeler yapacak. Bunun haricindeki ‘dayatma' gündem maddesini de kabul etmeyecek. Yılmaz'ın bu tavrıyla ‘Asker güdümünde hareket ediyor' görüntüsünden kurtulmayı ve askere karşı demokrasi mücadelesini sadece DYP Genel Başkanı Tansu Çiller veriyor imajından da toplumu arındırmayı hedeflediği ileri sürüldü.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı