İSTANBUL HABERLERİ

TAV'dan 227 milyon AVRO ciro 

DHA
25.04.2017 - 19:37Son Güncelleme :
TAVdan 227 milyon AVRO ciro
DHA

İbrahim YILDIZ/İSTANBUL, (DHA)-HAVALİMANI işletmecisi TAV, 2017 yılı ilk 4 aylık döneminde 22 milyon yolcuya hizmet verirken,  227 milyon AVRO ciro yaptığını açıkladı. 2017 yılına beklentilere uyumlu bir başlangıç yaptıklarını açıklayan TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, ilk çeyrekte toplam yolcu sayısı ve ciroda yüzde 2 azalma meydana geldiğini söyledi. 
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, “Olumsuz hava koşulları nedeniyle yaşanan uçuş iptalleri ve geçen yıl şubat ayının 29 gün sürmesinin etkileri ilk çeyrek rakamlarımıza yansıdı. Ancak, Mart ayında yolcu sayısındaki azalmanın artık sonuna yaklaştığımızı gördük. Yurtdışında hizmet verdiğimiz havalimanlarının kuvvetli performansına rağmen, toplam yolcumuz ve konsolide ciromuz yılın ilk çeyreğinde %2 azaldı. Bu azalma, 2017 yılına dair beklentilerimiz içerisindeydi ve yılın geri kalanında nispi bir toparlanma ile toplam yolcunun %4-5 arası büyümesi beklentimizi koruyoruz. Havayollarının yaz sezonuna ve yılın tamamına ilişkin açıklamaları da bu beklentimizi güçlendiriyor" dedi.
 
DOLAR VE AVRO'DAKİ YÜKSELİŞ KİRA FİYATLARINI ETKİLEDİ 
Şener, “Nakit giderlerimizin çoğu TL bazlı olduğu için TL'nin değer kaybı ile birlikte bu giderlerde avro bazında %7'lik bir daralma oldu ve FAVKÖK yüzde 1 oranında geriledi. Kur hareketleri kaynaklı olarak ABD doları bazında ödediğimiz TAV İstanbul kirasının AVRO bazında yükselmesi nedeniyle artmış görünen kira nedeniyle FAVÖK düşüşü yüzde 6 ile daha fazla oldu. Bu düşüşte, Medine'de 2015 yılının ikinci çeyreğinde açtığımız yeni terminal nedeniyle, önceki iki yılda sözleşmemizde yer aldığı üzere, kiranın yarısını ödemiş olmamız rol oynadı" diye konuştu.
 
İŞ ORTAKLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM 
İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığımız yatırımlar kaynaklı amortisman ve TL'nin değer kaybından kaynaklanan ertelenmiş vergi gideri nedeniyle ilk çeyrekte net karda gerileme olduğunu ifade eden Sani Şener konuşmasında şunları söyledi: 
“Buna rağmen, 2017 yılı için net karda önemli artış beklentimizi koruyoruz.Mart ayında yüzde 50 kar dağıtımı politikamız çerçevesinde 247 milyon TL temettü dağıttık. Birinci çeyrekte Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesi ile Yanbu, Qassim ve Hail havalimanları için anlaştık. Medine havalimanındaki başarımızı bu havalimanlarında da tekrarlamak istiyoruz.
Tüm hissedarlarımıza, iş ortaklarımıza ve çalışanlarımıza TAV markasını bugünlere taşıyan güvenleri ve emekleri için teşekkür ediyorum."
 
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden TAV'dan 227 milyon AVRO ciro  hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Nisan 2017 tarihinde saat 19 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TAV'dan 227 milyon AVRO ciro  haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı