« Hürriyet.com.tr

Tavan pervanesi geri döndü

Seksenlerin ev ve ofislerinde serinlemek için tavan vantilatörü kullanılırdı. Sonra ayaklı ve masa tipi vantilatörler çıktı, klimalar herkesin ulaşabileceği fiyatlarla satılmaya başladı. Bu ucuz ve işlevsel cihaz, şimdi dekoratif bir obje olarak, tavanlarda tekrar görünmeye başladı.

Öznur KAYMAK
X
Yeni tavan pervanelerinin eskilerine kıyasla pek çok üstünlüğü var. Bir defa daha sessiz çalışıyorlar. Dönme hızının farklı kademeleri bulunuyor. Bazılarının altına lamba yerleştiriliyor, böylece aydınlatma görevi de görüyor. Pervane kısmı lambadan bağımsız olarak iple çalıştırıldığı için, pervane dönmeden, sadece aydınlatma olarak da kullanılabiliyor.
Koçtaş, Praktiker, Tekzen, Bauhaus gibi yapı marketler, pervanelere ilgi artınca farklı markalardan, değişik modelleri satışa sunmaya başladı. Ahşap pervaneler salon ve oturma odasında, plastik ve metal kanatlı pervaneler ise yazlık evler ile mutfaklarda tercih ediliyor.

NEREDE KAÇA?

KOÇTAŞ: Java, Puket ve Bali markalarının pervaneleri satılıyor. Kendinden lambalı veya duylu ampul takılabilen farklı modeller var. Krom, bakır veya çelik gövdeli, beş ahşap kanatlı pervaneler sağa ve sola üç farklı hızda dönebiliyor. Fiyatları 44.90 ve 79.90 YTL arasında. Koçtaş’taki pervaneleri Migros’lar ve kangurum.com sanal market üzerinden de satın almak mümkün.

BAUHAUS: Metal gövdeli, ahşap kanatlı pervanelerin lambalı ve lambasız olanları var. Pervaneyi lambadan bağımsız olarak iple çalıştırıyor, cihazı sadece aydınlatma için de kullanabiliyorsunuz. Futbol topu veya çiçek gibi değişik biçimli pervaneler, parlak metal kaplamalı modeller de bulunuyor. Pervaneler yarından itibaren indirimli fiyatlarla satışta olacak.

PRAKTİKER: Turbo Swirl isimli pervane alüminyum gövdeli. Kanatları akçaağaçtan yapılmış. Ampul takılabiliyor. Fiyatı 119 YTL. Bir de Princess Euro markalı pervaneler var. Akçaağaç veya maun kanat seçeneği bulunan, bakır gövdeli pervanenin fiyatı 159 YTL.

SİNBO: Elektrikli eşya markası Sinbo, artık pervane de üretiyor. Üç kanatlı, beyaz metal pervanenin beş hız kademesi bulunuyor. Fiyatı 49 YTL+KDV.

Kaynak: Öznur KAYMAK

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Güneşin adamı Asativatas’ın diyarı: Karatepe Aslantaş Milli Parkı
GezginGezgin
Avrupa'nın çatısına yolculuk
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Okyanusun altında ortaya çıktı! Bilim insanları şokta...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Gezerken birçok şey öğreneceğiniz dünyanın en ucuz 10 şehri
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Volkanik adada yaşayan ilginç insanlar
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Avrupa’nın en renkli seyahat molası: Strasbourg ve Colmar