Tav kârını dörde katladı

Hürriyet Haber
12 Kasım 2009 - 14:11Son Güncelleme : 12 Kasım 2009 - 14:35

TAV Havalimanları Holding A.Ş (TAV), 9 aylık dönemde net karını yaklaşık yüzde 300 oranında artırarak, 75 milyon liraya çıkardı.

TAV Havalimanları Holding'den yapılan yazılı açıklamada, 2009 yılının dokuz aylık döneminde elde edilen bilanço değerlerine yer verildi.
Açıklamada, şirketin önceki yılın aynı dönemindeki net karının 19 milyon lira olduğu hatırlatıldı.

TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, dokuz aylık sonuçlara ilişkin şunları kaydetti:

“Avrupa havalimanlarında yolcu sayısının yüzde 7 azaldığı bir dönemde, TAV Havalimanları'nın işlettiği havalimanlarını kullanan yolcu sayısı yüzde 1 artarak 32 milyona ulaştı. İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ni kullanan yolcu sayısı da yüzde 6 büyüdü. Geçen yılın aynı dönemine göre konsolide ciro Türk Lirası bazında yüzde 17, faaliyet karı yüzde 45 oranında, net karımız da yüzde 293 artış gösterdi.”
Şener, TAV Havalimanları'nın, bir yandan karlılığını artırırken, diğer yandan da ağırlıklı olarak uzun vadeli borçlardan oluşan ve Haziran ayı sonunda 972 milyon avro seviyesinde bulunan konsolide net borcunu, Eylül ayı sonunda 917 milyon avroya düşürmeyi başardığını kaydetti.
Sani Şener, bu gerçekleşmelerin yaklaşık 256 milyon avro yatırımın yapıldığı ve istihdamın yüzde 9 oranında artırıldığı bu kriz döneminde olmasının, şirket faaliyetlerinin nakit yaratma potansiyelinin ve yönetim ile çalışanların verimliliğe ve yeniliğe odaklanmasının sonucu olduğunu bildirdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı