« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Taurasi'nin durumu çok üzücü"

Basketbol Federasyonu kadın basketbolundan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Jülide Sonat, Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi'nin bünyesinde bulundurduğu oyuncuların kalitesi ve oynanan basketbol açısında Avrupa'nın üst düzey liglerinden biri olduğunu söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Sonat, ligdeki takımların güçlerinin belli olduğunu belirterek, “Hangi takımın ne yapacağı belli değil. Zorlu bir lig. Takımlarımız Avrupa kupalarında mücadele ediyorlar. İki kulvarda aynı iddiayla mücadele etmek kolay değil. Ekiplerimiz zor bir işi yapıyorlar. Türkiye adına çok üst düzey platformlarda mücadele ediyorlar. Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi, içinde bulunan oyuncuların kalitesi ve oynanan basketbol adına Avrupa'nın en üst düzey liglerinden biri. Bundan memnunum” dedi.

Fenerbahçe ve Galatasaray Medical Park gibi takımların rekabetinin kaçınılmaz bir gerçek olduğunu kaydeden Jülide Sonat, şunları kaydetti:
“Ama bunu böyle düşünmemek lazım. Bunun yanında, Beşiktaş Cola Turka'nın yanı sıra Adana, Ceyhan, Tarsus, Mersin ve Kayseri takımları da var. Samsun da bunların içinde yer alıyor. Çok ciddi bir basketbol potansiyeli var. Yaygın yelpazede insanlar yerel olarak da bu heyecanın önemini hissediyorlar. Sadece 'Üç Büyükler' var diye değil, Anadolu'nun her tarafında olmak önemli.”

Amaçlarının basketbolun bu şekilde yaygınlaşmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Sonat, “Geçmiş yıllarda aldığımız kararlarla bunun daha yaygın olmasını sağlamaya çalıştık. Aslında bundan 5-6 sezon önce şehir olarak daha yaygın bir lig vardı. Üzücü olan Ankara ve İzmir'den takımların olmaması. Eskiden basketbolun beşiği Ankara'ydı. Ama birinci ligde takım göremiyoruz. İzmir'den de çok basketbolcu var, ama takımı yok. Bu kabul edilebilir değil” diye konuştu.

“TAURASI'NİN DURUMU LİGİMİZ AÇISINDAN ÜZÜCÜ”

Doping testinde sonuçları pozitif çıkan Fenerbahçe'nin eski oyuncusu Diana Taurasi'nin durumuna değinen Jülide Sonat, ABD'li oyuncunun durumunun lig açısından da üzücü olduğunu söyledi.

Sonat, Taurasi'nin durumunun kendisini son derece üzdüğünü ifade ederek, “Bir basketbolcunun başına gelebilecek en kötü şeylerden biri. Tabii bilemiyorsunuz neyin ne olduğunu. Olabilecek en kötü şeylerden biri. Dünyanın en önemli basketbolcularının bu ligi tercih edip oynuyor olması bizim için önemliydi. Bir taraftan da baktığınızda da sporun gerçekleri var. Ben kimsenin bu işleri bilerek yaptığına inanmıyorum. Her şeyin doğrusu yerini bulacaktır” yorumunu yaptı.

Bu konuda yetkililerin değerlendirmeyi yaptığını ve gerekeni yerine getireceklerini kaydeden Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Sonat, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ligimiz açısında gerçekten üzücü bir durum. Evet Taurasi bir markaydı. Belki de lige farklı bir değer katıyordu. Ama bizim her şeyden önce kendi değerlerimize bakmasını bilmemiz, kendi değerlerimizi ön plana çıkarmamız ve kendi değerlerimizin uluslararası platformda bir yere gelmesini sağlamamız lazım ve bunun da sporun gereği neyse o şekilde gelmeleri gerektiğini çocukların bilmesi lazım.”

“AVRUPA ŞAMPİYONASI'NDA ÇOK İDDİALIYIZ”

Sonat, 18 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında Polonya'da düzenlenecek 33. Avrupa Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda da çok iddialı olduklarını dile getirdi.

Bayan Milli Takımı olarak hedeflerinin çok büyük olduğuna dikkati çeken Jülide Sonat, “Göreve geldiğimiz günden beri hedeflerimiz çok büyük. 1994 yılından beri bir şeyleri geliştirmek için organizasyon yapıyoruz” dedi.

Milli takımın kalitesini yükseltmek için oyuncu ve teknik ekip bazında pek çok çalışmalar yaptıklarını anlatan Sonat, şunları söyledi:
“Bazı gecikmeler olsa da belirli hedeflere ulaştığımızı düşünüyorum. Milli takımı olmayan bir ülkeyi bütün kategorilerde Avrupa'nın birinci liginde olabilecek seviyeye getirdik. (A) Milli Takımımızı Avrupa'nın ilk 5-6 takımı içine sokabildik. Bu çok önemli bir nokta. Eskiden turnuva yapmak istediğimiz de kimse bizi çağırmazdı. Organizasyon yapmak için uğraşırdık. Şu an prestijli bir konumdayız. Kendine has basketbol oynayan değişik bir ülkeyiz.”

Önlerine koydukları çıtaları yavaş yavaş aştıklarını belirten Jülide Sonat, “Şimdiki hedefimiz Avrupa Şampiyonası'nda madalya almak ve sıralamaya girmek. Ayrıca Dünya Şampiyonası'na gidebilecek dereceler almak. Bu seneki Avrupa Şampiyonası'nda çok iddialıyız. Yatırım yaptığımız oyuncularla bir sakatlık olmaması halinde başarılı olacağız. Son iki Avrupa Şampiyonası'nda 7 oyuncumuz sakattı. Hedefimiz bu Avrupa Şampiyonası'nda olimpiyatlara gidebilecek dereceyi almak ve basketbolumuzu olimpiyatlarda temsil etmek” diye konuştu.

(A) Milli Erkek Basketbol Takımı'nın Türkiye'de düzenlenen 2010 Dünya Şampiyonası'nda 2. olması ve bunun basketboldaki yansımaları konusunda ise Sonat, “Basketbolda müthiş bir atılım olduğu kesin. Çocukların ilgisi arttı. Erkek Milli Takımımız dünya şampiyonluğundan sonra alınabilecek en önemli derecelerden birini aldı. Erkek basketbolunun başarılı olduğu bir ülkede kadın basketbolunun olmaması için bir neden yok. Bizim de imkanlarımız var. Biz de oralarda olacağız. Erkek Basketbol Takımımız en büyük gururumuz. Onların başarısı her yönden kadın basketbolunun da ilerlemesine katkı verecektir” diyerek sözlerini tamamladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler