« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Taurasi'nin cezası kaldırıldı

TBF, Diana Taurasi'ye dopingli madde kullandığı gerekçesiyle verilen tedbir kararının kaldırıldığını açıkladı.

DHA
SON GÜNCELLEME

CEYHAN BELEDİYELİ COKER'IN DA CEZASI KALDIRILDI

100 YILLIK BİR KULÜBE EN AĞIR SUÇLAMADIR

WADA HACETTEPE ÜNİ. DOPİNG KONTROL MERKEZİ'Nİ ASKIYA ALDI

SÜREYYA AYHAN KOP: BENİM DE SPOR HAYATIMI BİTİRDİLER

FENERBAHÇE ATASÜ'YÜ İSTİFAYA ÇAĞIRIYOR

Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı'nın yıldız oyuncularından Diana Taurasi'nin B numunesinin sonucu da pozitif çıktıktan sonra ABD'li oyuncunun sözleşmesi feshedilmişti.

Ligde oynanan İstanbul Üniversitesi karşılaşmasının ardından kura sonucu doping testine giren Taurasi'nin idrarında yasaklı maddelerden bir tanesine rastlanmıştı. Her iki numunesinde de yasaklı madde tespit edilen 28 yaşındaki yıldız oyuncu ceza alırken, Fenerbahçe ile yolları ayrılmış ve ülkesine dönmüştü. Ancak, asla doping yapmadığını bir çok röportajında belirten ABD'li oyuncuya iyi haber geldi.

Hacettepe Üniversitesi'nde hata yapıldığı belgelenirken, bu konuda gerekli açıklamanın Kulüp ve Federasyon tarafından çok yakında yapılacağı duyuruldu.

AZİZ YILDIRIM FENA PATLADI

Bu konuda Cuma günü İstanbul'da basın toplantısı yaparak geniş bir açıklama yapılacağını ifade eden Yıldırım; "Oyuncumuz haklıydı. Bu işin peşini bırakmadık. Elimizde belgeler var. Konuyu Basketbol Federasyonu ile de paylaştık. Onlar da cezayı kaldıracaklarını söylediler. Durumu tam bir rezalet olarak tanımladılar. Bu durum Hacettepe'nin bundan sonra karar verme durumunu zora sokacak. Doping ünitesi kapanabilir. Muhtemel bir Avrupa şampiyonluğumuz güme gitti. Bu konuyla ilgili elimizdeki kesin belgeleri Federasyona sunacağız." diye konuştu.  Öte yandan Aziz Yıldırım'ın yarın Ankara'ya gideceği ve bu konuyu spor bakanı ve başbakan ile de bizzat görüşeceği öğrenildi

TBF DİSİPLİN KURULU'NUN FENERBAHÇE KULÜBÜ'NE GÖNDERDİĞİ YAZI

Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı'nın ABD'li eski oyuncusu Diana Taurasi'ye dopingli madde kullandığı gerekçesiyle verilen tedbir kararının kaldırıldığını açıklayan Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu'nun, Fenerbahçe Kulübü'ne gönderdiği yazı şu şekilde: "Kurulumuzca, Hacettepe Üniversitesi Türkiye Doping Kontrol Merkezi tarafından yapılan doping testi sonucunda, idrar numunesinde "Modafinil Metaboliti" maddesi bulunan sporcu Diana Lorena Taurasi hakkında, Dopingle mücadele yönergesi kapsamında, müsabakalara katılmasının yasaklanması için10.12.2010 tarih ve 39 sayı ile tedbir kararı verilmiş, bilahare anılan yönerge çerçevesinde B numunesi açılmış ve yine pozitif sonuç alınmasını takiben savunma ve karar sürecinin devamı sırasında, bu defa Hacettepe Üniversitesi Türkiye Doping Kontrol Merkezi Başkanlığı'ndan gelen yazı ve bu yazıyı tarafımıza bildiren TBF Sağlık Kurulu'nun 15.02.2011 tarih ve 36 sayılı bilgi yazısında, Hacettepe Üniversitesi Türkiye Doping Kontrol Merkezi tarafından, sporcu tarafının teknik savunmasının incelenmesi sonucunda A ve B numunelerine ait analiz sertifikalarının geri çekilmesine karar verildiği kurulumuza bildirilmiştir. Konu bu çerçevede değerlendirilmekme, anılan tedbir kararına yönelik şartların ortadan kalkması ve sporcu ve kulübünün mağduriyetinin söz konusu olmamasına yönelik olarak kurulumuzca verilen 10.12.2010 tarih ve 39 sayılı, sporcu Diana Lorena Taurasi hakkında verilen tedbir kararının kaldırılmasına karar verilmiştir."

DOPİNG KONTROL MERKEZİ'NDEN AÇIKLAMA

Türkiye Doping Kontrol Merkezi, Fenerbahçe'nin ABD'li eski oyuncusu Diana Taurasi'nin tedbir kararının kaldırılmasıyla ilgili Dünya Anti Doping Ajansı (WADA) teknik dokümanı ile modafinil metaboliti bulunan pozitif numune sonuçları arasında bir uyumsuzluğun saptandığını açıkladı.

Türkiye Doping Kontrol Merkezi'nden yapılan açıklama şöyle: "Diana Taurasi'ye ait Basketbol Federasyonu'ndan gelen savunma dosyası dikkate alınarak yapılan ileri incelemeler sonucunda WADA teknik dokümanı ile modafinil metaboliti bulunan pozitif numune sonuçları arasında bir uyumsuzluk saptanmıştır. Türkiye Doping Kontrol Merkezi'nin amacı, dopingle mücadeleye katkıda bulunmak kadar aynı zamanda sporcu haklarını da korumaktır. Bu sebeple Diana Taurasi'ye ait analiz sertifikasını geri çekmenin yanında aynı durumun söz konusu olduğu başka 3 sporcuya ait analiz sertifikası da geri çekilmiştir. Merkezimiz gereken sorumluluğu yüklenerek negatif olarak hazırlanan yeni analiz sertifikalarını basketbol ve futbol federasyonlarına göndermiştir. Konu ile ilgili olarak WADA ile temaslar devam etmektedir."

TAURASI'DE DOPİNG ÇIKTI

TAURASI'NIN SÖZLEŞMESİ FESHEDİLDİ 

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler