GeriBasketbol Tatyana Koshelava Galatasaray'ı kızdırdı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tatyana Koshelava Galatasaray'ı kızdırdı!

Tatyana Koshelava Galatasaray'ı kızdırdı!

Galatasaray ile Dinamo Krasnodar arasında geçtiğimiz salı oynanan CEV Eurochallange Final ilk maçında yaşananlar, Rus voleybolcu Tatyana Kosheleva sayesinde diplomatik krize yol açtı. Dinamo Krasnodar’lı oyuncu, Burhan Felek Voleybol Salonu’nda G.Saray’ın 3-2 kazandığı maçta sarı kırmızılı takımın taktiklerini kendi teknik heyetine iletti, ardından Instagram hesabından attığı mesajlarla işin içine Rus devletini katacak bir seri başlattı.

3 gündür Türkiye ve Rusya’da maçın önüne geçen olaylar şöyle gelişti:

29 Mart 2016’da Galatasaray ile Dinamo Krosnadar, CEV Kupası’nın sahibini belirleyecek finalin ilk maçında İstanbul’da karşı karşıya geldi.  G.Saray’ın 3-2 galibiyeti ile sonuçlanan maçta Kosheleva, sakatlığı nedeni ile forma giyemedi. Ancak takımının istatistik ekibi ile birlikte maçı saha kenarındaki masadan izledi. 

Ancak Kosholeva, maçı izlemekle yetinmeyip, oyuna direkt müdahil olmaya başladı. G.Saray’ın Başantrenörü Ataman Güneyligil’in oyuncularına sahadan gizleyerek verdiği tüm taktikler, bulundukları açıdan bunu rahatça görebilen staff ekibi ve Kosheleva tarafından Dinamo Krosnodar takımına iletildi. 

MAZLUM ROLÜ OYNADI
Güneyligil, taktiklerinin Ruslar tarafından öğrenildiğini, oyun içinde yaptığı her hamleye tedbir alınmasından anladı. Bunun üzerine, yardımcı hakeme giden sarı kırmızılı teknik adam, “He”, yani İngilizce erkek zamiri ile cümleye başlayıp, Rus takımının 3 erkek istatistikçisini şikayet etti. Burası önemliydi, çünkü Tatiana Kosheleva, daha sonra Güneyligil’in kendisine el hareketleri yaptığını iddia edecekti.

Yaptığı provokasyonlar sonrası tribünlerden gelen tepkileri de kullanan Kosheleva, maç sonrası Instagram hesabından bir mesaj paylaştı ve “Benim için insanın ülkesi, ırkı, derisinin rengi veya dini inancı önemli değildir. Ancak Galatasaray ile olan maçımızda gördüklerim beni korkuttu ve şok etti. Sarf ettikleri sözler ve yaptıkları hareketlerle bize nefret kustular. Tribünden kafamıza çöpler ve başka yabancı maddeler fırlattılar. En büyük şok ise Galatasaray hocasının bize karşı yaptığı el hareketi oldu” dedi.

RUS MİLLİYETÇİLİĞİNİN BAŞKENTİ
Bu mesaj sonrasında olay siyasi boyut kazanmaya başladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın danışmanı Dmitriy Peskov, “Konuyu titizlikle inceliyoruz. Henüz  farklı kaynaklardan doğrulayamadık. Eğer bu tip şeyler gerçekten olduysa, sporculara yakışmayan bu hareketler için resmi bir tepkide bulunabiliriz” açıklamasını yaptı.

Krasnodar kentinin, “Rus milliyetçisi” kimliği sıkıntıyı büyüten bir başka faktördü.

Ve dün Galatasaray Kulübü’nü, Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği yetkilileri aradı. Sarı kırmızılı yöneticilere yarın oynanacak rövanş için uyarılarda bulunan elçilik yetkilileri, “Burada bu konuyu sürekli manşetlere taşıyıp ortamı geriyorlar. Krosnodar, Rusya’da ‘milliyetçilerin’ yaşadığı bir bölge. Kışkırtma adına haberler yapılıyor. Biz gerekli güvenlik önlemlerini alıyoruz. Siz de tedbirli olun” denildi.

RÖVANŞTA DA YENİP KUPAYI ALACAĞIZ
Galatasaray Voleybol Şube Sorumlusu Ali Yüce, yarın kupanın sahibini belirleyecek rövanştaki iddialarını anlatırken şunları söyledi:

“Dinamo Krasnodar, geçtiğimiz yılın şampiyonu... Buradaki maçta yenileceklerini düşünmediler. Çok rahat geldiler. Mağlup olunca, kupayı kaybetme korkusuyla bu yola başvuruyorlar. Politik durumdan yararlanıp kriz çıkarma derdindeler. Biz ise onları burada en iyi şekilde ağırladık. Her kolaylığı sağladık. 

Biz Rusya’daki maçta da voleybol oynamak ve kupayı almak istiyoruz. Hiçbir tedirginliğimiz yok. Genç bir takım olmamıza rağmen oyuncularımız da maça hazır. Onları bir kez daha yenip kupayı alacağız.”

TAHRİK ETTİ, ARKADAŞLARI YERLERE SU DÖKTÜ
Ali Yüce, başından sonuna tanık olduğu Kosheleva’nın yaptıklarını Hürriyet’e şöyle anlattı:

“İkinci set başladığında oyun ortada giderken hocamız Ataman Güneyligil, ilginç bir şekilde Rus ekibinin, normalde önlem almaması gereken oyuncularımıza üçlü blok ile reaksiyon verdiğini fark ediyor. Hoca önce “Allah, Allah” diye şaşırıyor ve sonra durumu kavrıyor.”

DAHA FAZLA DAYANAMADI
“Biz servis atarken, hocamız, sporcusuna, topu hangi rakibin üzerine yönlendireceğini işaret ediyor. Bu sırada bulundukları yerden hocanın işaretini gören kenardaki Kosheleva ve istatistikçiler, işareti antrenörlerine söylüyor. Hocamız da duruma seyirci kalamayıp şikayette bulunuyor.”

SAHANIN İÇİNDE NE İŞİ VAR?
“Bu sırada Kosheleva bir yandan gülüyor, aldıkları her sayıya aşırı bir sevinç gösterip tribünleri tahrik ediyor. Hatta daha ileri gidip, yasak olmasına rağmen oynamadığı maçta sahanın içine kadar giriyor, arkadaşlarına taktik veriyor.”

KENDİ ÜSTÜNE NEDEN ALIYOR?
“Daha sonra teknik molada kalkıyor, staff ekibindeki bir kişi ile tuvalete gidiyorlar. Protokol tribünü önünden değil seyircilerin önünden geçerek ortamı geriyor. Daha sonra Ataman Güneyligil dayanamıyor ve staff ekibindeki Rus istatistikçilere ‘Hadi oradan’ dercesine bir tepki veriyor. Fakat Kosheleva, bunun kendisine yapıldığını iddia edip ortalığı karıştırıyor.”

BİZ SİLDİKÇE ONLAR DÖKTÜ
“Maçın son setinde daha başka olaylar oldu. Ruslar yerlere su dökmeye başladılar. Oyun 13-13 iken bizi yavaşlatmak amaçlı bu provokasyonu yaptılar. Biz suları sildikçe onlar bir daha döktü. Maç sona erdi ve iki takım birbirini tebrik ederken bu kez tribünleri provoke eden hareketlerde bulundular.

G.SARAY KULUBÜ’NDEN AÇIKLAMA:

Galatasaray Kulübü, resmi internet sitesinden dün bir açıklama yayımlayarak Dinamo Krasnodar ile oynadıkları maç sonrası yaşananlara tepki gösterdi.

Açıklama şöyle:
“Rus oyuncu Tatyana Kosheleva tarafından sosyal medya kanalıyla başlatılan karalama kampanyası, Rus basınında abartılarak sürdürülüyor. Rus spor medyası, başta siyaset gibi saha dışı unsurları oyunun içine çekerek yalanlar üzerine kurulu planlı bir saldırı stratejisi ile hareket ediyor. 

Herkesin bilmesini isteriz ki ne Galatasaray Daikin Bayan Voleybol Takımı Baş Antrenörü Ataman Güneyligil, ne de şanlı Galatasaray taraftarı rakip takımı fair play kuralları dışında rahatsız edecek hiçbir davranışta ve eylemde bulunmamıştır. Hak ettiğimiz kupa ile Türkiye’ye dönmek için mücadele edeceğimizi yinelemek isteriz.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle