BİTLİS HABERLERİ

Tatvan Belediyesi Van Gölü Sahilinde Temizlik Çalışması Başlattı

IHA
28.07.2015 - 14:09Son Güncelleme :

TATVAN BELESİYESİNDEN VANGÖLÜ SAHİLİNDE TEMİZLİK ÇALIŞMASI

IHA

Bitlis’in Tatvan Belediyesi, Van Gölü sahillerinde temizlik çalışması başlattı.
Tatvan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Van Gölü’nün Tatvan sahillerinde akarsuların göle döküldüğü noktalarda temizlik çalışması başlatıldı. Sahil şeridinde bulunan çöp yığınlarını ortadan kaldırmak ve akarsuların göle taşıdığı katı atıkları engellemek için seferberlik başlatan belediye ekipleri, iş makineleri ile hummalı bir çalışma yürütüyor. Çalışmalarla ilgili bilgi veren Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, daha temiz bir Tatvan ve daha temiz bir Van Gölü için bütün imkanların seferber edildiğini aktardı. Kıyı kesimlerinde ve göl içerisinde bulunan katı atıkların zamanla tabakalaştığını, insan sağlığını ve çevreyi olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Başkan Aksoy, “Doğal etmenler ve bilinçsizce sahil bölgesine atılan atıklar göl kirliliğine sebep olan başlıca etkenlerdir. Van Gölü’nün en önemli sorunu olan akarsuların taşıdığı atıklar belirli bir zamandan sonra bölgedeki kirlenme yoğunluğuna bağlı olarak insan sağlığını ve çevreyi olumsuz yönde etkilemektedir. Belediye olarak başlattığımız temizlik çalışmaları çerçevesinde sahil kısımlarında bulunan ve yıllardır tek bir kürek dahi vurulmamış alanlarda iş makinelerimiz ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sahil kısmını temizlemekle kalmıyor göl içerisindeki çöpleri de kepçeler aracılığıyla sudan ayrıştırıyor ve bölgeden uzaklaştırıyoruz" dedi.
Akarsuların taşıdığı katı atıkların göl ile buluşmasını engellemek için ön fiziksel ayrıştırma projesini hazırladıklarını ve ilerleyen günlerde bu projeyi hayata geçireceklerini ifade eden Aksoy, "Belediyemize ait mezbahanenin de kıyısında bulunduğu Sapur Çayı’nın bölgede bulunan ve kendi ile beraber getirdiği katı atıkların göle karışmasının önüne geçebilmek adına ön fiziksel ayrıştırma projesini hazırladık. Bu kapsamda akarsuların belirli bölgelerine çökertme havuzu yaparak katı atıkların göle ulaşmasını engelleyeceğiz. Önümüzdeki günlerde çalışmalarına başlayacağımız projeyi en kısa sürede tamamlayıp Van Gölümüzün kirlenmesini büyük bir oranda engellemiş olacağız” diye konuştu.
Temizlik konusunda daha duyarlı olunması çağrısında da bulunan Başkan Aksoy, gelecek nesillere daha temiz bir doğa bırakmak için temizliğin son derece önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Tatvan Belediyesi Van Gölü Sahilinde Temizlik Çalışması Başlattı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Temmuz 2015 tarihinde saat 14 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tatvan Belediyesi Van Gölü Sahilinde Temizlik Çalışması Başlattı haberi güncellenecektir.

  BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:40
  • Guneş
   06:17
  • Öğle
   12:07
  • İkindi
   15:12
  • Akşam
   17:37
  • Yatsı
   19:02
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı