"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

TATSO’nun Alman başkanı sözünü tuttu, Türkiye için partisini bıraktı

MELKAN Tabanlıoğlu, “Görmelisin” diye ısrar edince, kurdelesini Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın kestiği Alman Metro Grubu’na ait İstanbul Merter Meydan Alışveriş Merkezi’nin açılışına katıldım.

Metro Group Asset Management Türkiye Genel Müdürü Gündüz Bayer’in, “cabrio” benzetmesi yaptığı alışveriş merkezinin açılıp-kapanan tavanın bulunduğu noktadaki tören alanına girdiğimde Metro Group Türkiye Temsilcisi Nurdan Tümbek Tekeoğlu konuşmacıları anons ediyordu.

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) Yönetim Kurulu Üyesi Engin Koyuncu, beni görünce heyecanla yanıma geldi:

-   TATSO Başkanı Rainhardt von Leoprechting de burada. Az önce konuştum. Üye olduğu Hristiyan Sosyal Birlik Partisi’nden (CSU) Türkiye için istifa etmiş. Hatırlarsanız size, “İstifa edecek” bilgisini vermiştim. Leoprechting, sözünde durmuş oldu.

Merkezi Köln’de bulunan TATSO’nun Berlin ofisinin açılışına gittiğimizde Leoprechting, “Almanya dahil, bazı Avrupa ülkelerindeki siyasi partiler, Türkiyesiz Avrupa sloganını ortaya atıyor. Bu ‘siyasi salaklık’tır” demiş, Koyuncu da bu ifadeyi çeviri sırasında yumuşatmaya çalışmıştı.

Ancak Leoprechting, aynı cümleyi bir kez de Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet’in önünde yineleyince, Koyuncu bilgiyi vermişti:

-   Leoprechting, Bavyeralı’dır. CSU’nun önde gelen üyeleri arasındadır. CSU Başkanı ve Bavyera Eyalet Başbakanı Horst Seehofer bir süre önce, “Türkiye’nin yeri Avrupa değildir” açıklaması yaptı ve bu görüşte ısrar ediyor. Leoprechting, bu yüzden partisinden istifa edecek.

Daha sonra Egemen Bağış, Gündüz Bayer, Murat Tabanlıoğlu ve Özdem Gürsel’le alışveriş merkezini gezerken, Leoprechting’e “istifa”yı sordum:

- İstifanın yanısıra CSU Başkanı’na bir de mektup yazdım.

- Ne mektubu?

- Daha önce Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine böyle karşı değildi. Kendisine fikir değişikliğinin nedenini sordum. Yanıtını bekliyorum.

Leoprechting, bir de ekleme yaptı:

-   Türkiye’yi görmeden, bilmeden karşı çıkıyorlar. Türkiye’yi görseler, öğrenseler eminim karşı çıkmazlar...

TATSO’nun yanısıra AB için önde gelen iş dünyası örgütü Eurocommers’in de Başkanlığını yürüten Leoprechting, hem Almanya’da, hem de Avrupa’da Türkiye’yi tüm gücüyle savunuyor...

Onun bu tutumunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Engin Koyuncu’nun önemli rolü bulunuyor...

Türkiye’nin Avrupa’da Leoprechting’leri çoğaltması gerekiyor...

Molozdan 35 milyon dolar kazandıran müdür görevine dönecek mi

GEÇEN gün arşivimi tararken, 24 Eylül 2006’da yayınlanan yazım gözüme ilişti: “Molozdan 20 milyon dolar akıyor, İstanbul’da orman canlanıyor...”

Dönemin İstanbul Orman Bölge Müdürü Faruk Çebi, yine dönemin Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin de onayını alarak “moloz dökme projesi” başlatmış, bunu Japonya’daki bir konferansta anlatırken, “Havadan 20 milyon dolar para kazanıyoruz” demişti.

Bu kapsamda İstanbul Kemerburgaz’daki eski kömür ocaklarının bulunduğu alanlarda rehabilitasyon çalışmaları başlamıştı. Bölgede bozulan topoğrafik yapı rehabilite olacak ve birilerinin cebine giren “moloz dökme geliri” devletin kasasına yönlenecekti.

Elde edilecek 20 milyon dolarla İstanbul’da 5 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alan ağaçlandırılabilecekti. Bu parayla İstanbul’a 1 milyon fıstık çamı dikilecek, 10 yıl sonra 50-60 milyon dolarlık “çam fıstığı geliri”ne ulaşılacaktı. Aslında hedef 5 milyon fıstık çamı dikilmesi, “fıstık geliri”nin yıllık 300 milyon dolara ulaşmasıydı.

3 yıl önceki yazımın izini sürdüm. Ormancılardan öğrendiğime göre Faruk Çebi, bir kısmı siyasete atılma girişiminden olmak üzere epey “git-gel”ler yaşamıştı.

Görevdeyken İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün yıllık bütçesini 2 milyon lira artıdan 17-18 milyon lira artıya geçiren, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni karşısına alma pahasına 36 moloz dökme ihalesi gerçekleştirip, 35 milyon dolarlık gelire imza atan Çebi’nin ilk gidişi, 22 Temmuz 2007’de AKP’den milletvekili aday adaylığına soyunmakla oldu.

Çebi, Başbakan Tayyip Erdoğan’dan “Aday adayı olsun bakarız” mesajı almış, milletvekili adaylığı şansı yakalayamamıştı.

Seçim sonrasında Çevre ve Orman Bakanlığı koltuğuna Veysel Eroğlu oturunca, Çebi’nin “git-gel”leri sıklaştı. 2007 Eylül’ünde memleketi Trabzon’a Orman Bölge Müdürü olarak atandı. Konuya “duygusal” değil, “hukuksal” baktı, atamanın iptali davası açtı. Davayı kazanınca 2008 Mayıs’ında İstanbul’daki görevine döndü.

Bakan Eroğlu ve Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Çebi’yi İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nde görmek istemiyordu. 2008 Temmuz’unda bu kez ona Ağaçlandırma Genel Müdür Yardımcılığı yolu göründü.

Çebi, bir yandan 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde AKP’den İstanbul’un ilçelerinde birinde belediye başkanlığına aday olmak için nabız yokladı, diğer taraftan “kızak görev” gördüğü Ağaçlandırma Genel Müdür Yardımcılığı’na atanmasına karşı da dava açtı.

Haziranda mahkeme, Çebi’nin İstanbul’a dönmesine karar verdi. O, göreve hemen dönmek yerine izin kullanmayı seçti. Bu arada İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün bütçesini inceledi. Bütçe, göreve ilk başladığı dönemdeki düzeyine, 2 milyon lira artı veren noktaya gerilemişti.

Çebi,görevine “moloz”dan, “çam fıstığı”ndan milyon dolarlar kazandırma iddiasıyla
döner mi?

Oylama biter bitmez Başbakan’dan izin alıp açılışa geldim

DEVLET Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Alman Metro Group’un Merter Meydan Alışveriş Merkezi, bu merkezdeki Real ve MediaMarkt mağazalarının açılışına, TBMM Başkanlığı seçim trafiği sıkışıklığına rağmen katıldı:

- TBMM Başkanlığı için ilk iki tur seçim biter bitmez Sayın Başbakanımızdan izin alıp buraya geldim. Çünkü, çok önceden söz vermiştim.

- Bu sıkışık trafikte zaman ayırabilmek kolay olmasa gerek...

- Öyle ama dünya krizdeyken Metro Grubu burada yatırımını kesmiyor. Öyleyse bizim de açılışlarına katılıp, onlara hep destek olacağımızı hissettirmemiz gerekiyor.

Bağış, kürsüden bir ayrıntıya da dikkat çekti:

- Metro Grubu’nun Gaziantep’te büyük yatırımları var. Gaziantep Belediye Başkanımız Asıl Güzelbey de sadece bu açılış için kalkıp gelmiş. Kendisini bu tutumundan dolayı kutluyorum...

Metro Grubu, Türkiye’de 700 milyon Euro yatırım, 5 bin 500 çalışan ve 1.3 milyar Euro ciroya ulaştı... “Arkası gelecek” mesajı verdi...

X