« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Tatsız başlangıç

Solomon’dan yoksun sarı lacivertliler, ilk yarıda 22 sayı geriye düştü, 19 da top kaybetti. Mirsad-İbrahim-Mrsic’le farkı 4’e indirdi. Ancak Hervelle (23 sayı, 8 ribaund) ve Kerem Tunçeri’nin müthiş oyunu F.Bahçe Ülker’e teslim bayrağını çektirdi.

Doğan HAKYEMEZ
SON GÜNCELLEME
CUMHURBAŞKANLIĞI Kupası’nı havaya kaldırarak sezona süper bir giriş yapan Fenerbahçe Ülker, Avrupa’da arıza yaptı: 80-72... Sarı lacivertliler, Euroleague C Grubu’ndaki ilk sınavında, ULEB ve ACB Ligi şampiyonu Real Madrid önünde tutunamayınca, 2007-2008 sezonuna yenilgiyle başladı. Kerem Tunçeri’li İspanyol devi karşısında sakatlığı bulunan Solomon’ından yoksun mücadele eden Kanarya, ABD’li guardının eksikliğini maç boyunca hissetti.

Temsilcimizin oyun kurucu bölgesindeki zaafiyetini iyi değerlendiren Real Madrid, baskılı savunmayla başladığı maçın ilk çeyreğinde tempoyu artırınca, hiç beklemediği bir anda 20 sayılık fark yakaladı. Fenerbahçe Ülker’in savunmasını oturtmasına aman vermeyen İspanyol ekibi, Kerem Tunçeri’nin iyi müdafaası ve asistleriyle ilk çeyreği 30-10 üstün geçti. İkinci çeyrekte de temsilcimizin top kayıplarını affetmeyen, Charles ve Hervelle’nin de savunmasız kaydettiği isabetli üçlüklerle kontrolü elden bırakmayan konuk ekip, farkı 22 sayıya kadar çıkardı. İlk yarıyı da 48-31 üstün kapattı.

Yorulana kadar direndiler

İkinci yarıda bambaşka bir kimliğe bürünen Fenerbahçe Ülker, bu bölümde hem savunmasını düzeltti hem de suskun silahları Mrsic, İbrahim ve Mirsad’la maça ortak oldu. Mrsic ve İbrahim’in isabetli dış atışlarına Mirsad da savunma ve hücumdaki müthiş oyunuyla katkı verince, fark 8 sayıya kadar indi. Final bölümüne 68-57 geride giren sarı lacivertliler, üç oyuncusunun katkısıyla farkı gittikçe eritti (4’e indirdi) ve skoru 66-62’ye getirdi. Ancak Mirsad ve Mrsic’in yorularak kenara alınmasını fırsat bilen İspanyol ekibinin koçu Joan Plaza, Kerem’i sahaya sürdü. Milli oyuncu da takımını tekrar toparlayarak 80-72’lik galibiyete taşıdı.

Fenerbahçe Ülker’in bu maçın neden kaybettiğimize baktığımızda üç önemli nokta karşımıza çıkıyor.

Bunlardan birincisi; oyun kurucu bölgesindeki Solomon’ın sakatlığı nedeniyle oynayamamasıydı. İkincisi; Maç boyunca yapılan 19 toy kaybı... Ve son olarak pota dibindeki uzun oyuncularının performansının yetersiz olması yanı sıra yeni transfer James White’ın takıma hiç katkıda bulunamamasıydı.

Ayrıca gözlemlediğim kadarıyla, sarı lacivertlilerin pota altındaki isimlerinin yorucu maratonda çok zorlanacağını tahmin ediyorum. Real Madrid’e gelince... Onlar da Euroleague’in ilk maçında deplasmanda önemli bir galibiyet alarak iyi bir başlangıç yaptılar.

SALON: Abdi İpekçi

HAKEMLER: Romualdas Brazauskas (**) (Litvanya), Paolo Taurino (**) (İtalya), Boris Ryzhyk (**) (Ukrayna)

F.BAHÇE ÜLKER: Hakan (*), Ömer (*) 2, İbrahim (**) 14, Vidmar (**) 9, Mirsad (***) 18, Demir Kaan (***) 17, Semih (*) 2, Preldzic (*) 4, White (*), Oğuz (**) 6

REAL MADRİD: Kerem (***) 5, Bullock (**) 5, Smith (***) 17, Hervelle (****) 23, Papadopoulos (**) 6, Sekulic (**) 4, Mumbru (***) 10, Raul (***) 6, Hamilton (**) 2, Pelekanos (**) 2, Llull (**), Aguilar (*)

1.PERİYOT: 10-30, DEVRE: 31-48 (Real Madrid lehine), 3.PERİYOT: 57-68

Bunları da Beğenebilirsiniz