"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Tatmin olmuş numarası yapıyorum

Güzin ABLA

Aydın’dan sorunluyum

<ı>Güzin abla, yazılarınızı uzun süredir izlediğim için gerçekten çok hassas bir konuyu size açmaya karar verdim. 22 yaşında, iki yıllık evli bir genç kadınım. Eşimi gerçekten çok seviyorum. Onunla hiçbir sorunum yok. Bütün sorun bende. Çünkü eşimle sevişmek benim için bir işkence. Her ilişkide acı duyuyorum. Bir süre sonra alışıyorum ama bu defa da hiçbir şey hissetmiyorum. Eşimi üzmemek için sürekli tatmin olmuş numarası yapıyorum. Ama bundan da bıktım. Eşim beni ilişkiye hazırlamak için elinden geleni yapıyor. Bu sıkıntıdan nasıl kurtulabilirim?

***

Kızım, sanırım, psikolojik olarak ilişkiye hazırlanamıyorsun. Bir genç kadının ilişkiye hazır olması, ilişkiden zevk alması için cinsel organlarını kayganlaştıran bir salgı vardır. Bu olmayınca ilişki acı verir. İlişki sırasında kendini kasıyorsan, bu da acı verir. Acı duyma endişesiyle de tümüyle kasılırsın. Bana kalırsa önce bir kadın doğum uzmanına başvurmalısın. Organik olarak herhangi bir aksaklık var mı, önce onu öğrenmelisin. Yoksa sorun psikolojiktir. Bunu bir psikologla konuşur, ondan yardım isteyebilirsin. Bu tür sorunlar bizde ailelerin kızlarını yanlış yetiştirmelerinden kaynaklanıyor genellikle. Anneler kızlarına cinsel ilişkinin ayıp, utanç verici bir şey olduğunu, eşlerine karşı bir görev olduğunu öyle çok tekrarlarlar ki sonuçta işte böyle sorunlar çıkar ortaya.

Cinsel konuları açık konuşalım

Doğum kontrol hapının güvenilirliği

Uzmanlar, doğum kontrol metotları içinde en güvenilir yöntem olarak hap kullanmayı öneriyor. Ancak bu uygulama hapa başlar başlamaz hamileliğin önleneceği anlamına gelmez. Özellikle yeni evleneceklere bu uyarıda bulunmakta yarar var: Doğum kontrol hapı adetin belirli gününden itibaren alınmaya başlanır. Tam bir korunma için ilaç kullanılmaya başlandıktan sonraki adet dönemini beklemekte yarar var. Yani hap bir ay kadar sonra kesin etkisini gösterecektir.X