Gündem Haberleri

  ‘Tatmin olmadım’ hâkime yakışmadı

  ANKARA
  20.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hrant Dink davasının hâkimi Rüstem Eryılmaz’ın, “Vicdanen ben de tatmin olmadım” sözlerine tepki gösterdi.

  Arınç, dün Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ile yönetim kurulu üyelerini ziyaretinde gazetecilerin hâkimin sözlerine ilişkin sorusu üzerine şunları söyledi: “Mahkeme başkanının bu şekilde ifadesinin olduğuna inanmak çok güç. Türkiye’de ve dünyada hâkimler, mahkemeler kararlarıyla konuşurlar. Yazdıkları, verdikleri kararın gerekçelerinin arkasında dururlar. Onlara herhangi bir şey ilave etmezler. ‘Ben böyle bir karar verdim ama benim de içim rahat değil’ sözü doğrusu bir mahkeme başkanı tarafından kullanılacak bir söz değildir. Hâkimler hem delil durumuna hem de vicdani kanaatlerine göre karar verirler. Bugüne kadar yazılanlar, çizilenler, ortaya çıkan deliller, şöyle bir herkes kendi aklında değerlendirdiğinde sadece bir kişinin bu olaydan sorumlu görülmesi ve 18-20 kişinin beraat ettirilmiş olması ve hatta önüne gelen sanıklardan birinin tahliye edilmiş olması vicdanları yaralamıştır.
  Mahkeme Başkanı’na önce şunu sormak lazımdı, ‘Kararınızda sanıklardan biri hakkında hüküm tertip etmemişsiniz. Coşkun İğci isimli bir kişiyle ilgili olarak yargılama yapıp da netice ve hüküm kısmında bu kişinin unutulmuş olmasını nasıl izah ediyorsunuz?’ diye soru sormak gerekirdi. Yoksa ‘Vicdanen ben de tatmin olmadım’ sözü herhalde bir mahkeme başkanına, bir hâkime yakışacak söz değildir. Kamuoyunda da vicdanlarda da eğer yer bulmamış bir konu hakkında sadece üzüntülerimizi ifade etmekle kalmayalım, Yargıtay’ın bundan sonra vereceği kararı da dikkatle takip edelim. Bu çok feci ve çok iğrenç bir olaydır. Eğer bir insan yönlendirilerek bu noktaya getirilmişse onu azmettirenlerin, bir proje dahilinde ona bu görevi verenlerin varlığını kabul etmek ve mümkünse onların hepsini birden yargılamak gerekirdi. İşin yargı faslında asli ve fer’i failler varsa, azmettiriciler varsa bunların her birine ayrı ayrı ceza tertip etmeliydi. Etmiş midir? Bunu Yargıtay aşamasında göreceğiz. Yargıtay’ın kararına karşı da Türkiye’de söylenebilecek hiçbir şey yok.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı