« Hürriyet.com.tr

Tatili değerlendirme formülleri

Hürriyet Haber
X

Araştırmalara göre haftasonu tatillerini değerlendirme konusunda kent insanları oldukça başarısızmış. Bu teorilerden yola çıkarak Amerikan Woman's Day Dergisi son sayısında bir ‘‘zamanı değerlendirme’’ öneri paketi hazırlamış... Kimbilir, belki işimize yarar!

Elbette hafta sonu tatilini dört gözle bekleyeceksiniz. Fakat hafta ortasında planlar hazırlamayın. Özellikle de yapılması gereken bazı işleri ‘‘cumartesi günü önce şunu hallederim, sonra sıra ötekine gelir’’ gibi listeler hazırlamayın.

Mesela kuaföre gitmek için cumartesiyi beklemeniz gereksiz. Alışveriş içinde aynı şey söz konusu (Geceleri saat 22.00'ye kadar, hatta tüm gece açık olan marketler ne güne duruyor?) Üstelik pek çok onarım servisinin gece nöbetçileri var. Cumartesi günü tamamlamayı düşündüğünüz işleri hafta içinde boş saatlerinizde pekala yapabilirsiniz.

Yedek yap ve kurtul

Sokakta halledilmesi gereken işleri haftanın diğer günlerindeki boş saatlerinizde halletmeniz, sizin tatilin tadını çıkaracağınız anlamına gelmiyor. Evde de bir çok işiniz var. Örneğin tatil günleri için yemek hazırlayacaksınız. Önceden bazı yemekleri hazırlayıp buzdolabında bekletebilirsiniz. Tatil günlerinde bu yemeklere küçük eklemeler yaparsanız değerli zamanınızı mutfakta geçirmezsiniz.

Belki de tatil günlerinde evden dışarı çıkmaya fırsatınız olmayabilir. Yüzünüzü buruşturup ahlamaya puflamaya gerek yok. Gözlerinizi kapatın ve tatil gününüzde nerede neler yapmak istediğinizi düşünün ve bu ideal tatili gözlerinizin önünde canlandırın. Biraz da hayal kurmanın kimseye zararı olmaz. Önceleri biraz zorlanırsınız. İdeal tatil hayalleri kurmayı yadırgarsınız. Fakat bir kaç kez denedikten sonra hayalinizde mükemmel bir tatil canlandırıp keyfini çıkarırsınız.

Gelecek korkusu

Cuma akşamı, hem tatile kavuştuğunuz için sevinirsiniz, hem de önünüzdeki haftada sizi bekleyen işleri düşünerek tasalanırsınız. Bilinmezlerle dolu bir haftaya girmeden önce herşeyi bir yana bırakıp dinlenmek varken kuruntularla, meraklarla kendinize işkence yapmayın. Cuma akşamları işyerinden ayrılırken sorunları, beklentileri masanızda bırakın. İşlerinizle ilgili sorunları evinize taşımayın.

Cuma gecesi ateşi

Cuma geceleri için her hafta tekrarlanan (ama yenilenen) özel bir program hazırlayın. Örneğin cuma gecesi ailece pizza yemeye gidebilirsiniz. Ya da evde dostlarınızla biraraya gelip eğlenebilirsiniz. Hatta cuma gecelerini akraba ziyaretlerine ayırabilirsiniz. Tatilin başlangıç noktası sizin için özel bir anlam taşımalı.

Pazar olayı

Haftanın her günü sabahları erken kalkmak zorundasınız. Doğal olarak tatil günlerinde sabahları belli bir saatte yataktan kalkma zorunluluğu olmasın diyorsunuz. Haklısınız. Ama tatil sabahını öğleye kadar uyuyarak geçirmek de doğru değil.

Uzmanlar, normal günlerdekine göre tatil günlerinde bir saat daha fazla uyumanın yeterli olacağını belirtiyorlar. Cumartesi sabahı, önce en sevmediğiniz işi tamamlayın. Sizi fazla sıkmayan işleri günün ilerleyen saatlerinde yapabilirsiniz.

Bir de... Tatil günlerini TV ekranı karşısında geçirmek de sizi dinlendirmez. Saatlerce koltukta oturup gözlerinizi ekrana dikmeniz sizi yorar. Ancak kısa sürelerle izlemekte yarar var. Futbol maçı veya keyifli bir film. Artık ruhunuz hangisine uyumlu bir haldeyse!

Ama tatil günlerini mümkün olduğu kadar açık havada geçirmeyi deneyin. O zaman keyif sürecini hayatınızda uzatmış olacaksınız.

Kaynak: