Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Tatili çocuklarınız için verimli hale getirin

  Merve KURUHASANOĞLU - Doğa Koleji Rehberlik Bölüm başkanı
  19.01.2015 - 09:01 | Son Güncelleme: 19.01.2015 - 09:01

  Yarıyıl tatili başlarken anne babaları da bir telaş sardı. “2 hafta sürecek tatil boyunca çocuğum derslerinden uzak kalacak mı, tatili sadece oyun oynayarak mı geçirecek ya da tatil dönüşü uyum problemi yaşayacak mı?” gibi sorular ebeveynlerin kafasını meşgul ediyor.

  Karnesinde kırık not olan öğrencilerin velileri de aynı şeklide huzursuz. Ancak işin kolayına kaçıp çocuğu suçlamak yerine basit birkaç tedbir alarak sömestr tatilini çocuğun en verimli şekilde geçirebilmesini sağlamak mümkün. Karnesi kötü olan öğrenci velileri kadar, karnesi iyi olan öğrencilerin ailelerinin de dikkat etmesi gereken çok önemli detaylar var.

  Öncelikle tatil için her öğrencinin kendi durumuna göre bir çalışma stratejisi belirlemesi gerekiyor. Kısa ve uzun vadeli hedefler, öğrencilerin çalışma isteklerini kamçılar. Hayali ve gerçekleşmesi imkansız hedefler belli bir süre sonra öğrencinin ümidinin kırılmasına ve çalışma isteğinin azalmasına neden olabilir. Bu dönem içinde uygulanabilecek 4 temel stratejiyi konu tekrarı yapmak, eksik kalan konuları tamamlamak, yeni konulara çalışmak, bol bol kitap okumak olarak sıralayabiliriz.

  Altın kural, ders tekrarı

  İnsanlar öğrendiklerinin yüzde 75’ini bir haftada, yüzde 66’sını bir günde, yüzde 54’ünü de bir saat içerisinde unutur. Bunu önlemenin yoluysa yapılanları tekrar etmekten geçiyor. Özellikle geçmiş konularla ilgili çalışmalarda çok fazla hata yapan öğrencilerin mutlaka genel tekrara ağırlık vermeleri gerekiyor.

  Eksiği fazla olan, konuları sınava kadar yetiştirememe korkusu yaşayan öğrenciler bu tatilde önceliği, eksik konularını tamamlamaya vermeli. Çünkü ikinci dönem hem zamanın daha kısa olması hem de bahar mevsiminin gelmesi ve sıcakların başlaması nedeniyle öğrenci için güçlük yaratabilir.

  Konu eksikleri olmayan ve çalıştığı konularda az hata yapan öğrenciler ise yeni konulara çalışabilirler. Kitap okumaya karşı ilgisi olmayanların kalıcı başarılar yakalaması çok güç. Böyle bir alışkanlığa sahip olmayan öğrenciler için tatil bulunmaz bir fırsat. Bundan dolayı kitap okumak, iyi bir tatil programının olmazsa olmazlarından. Tatili verimli geçirmenin yollarından bazılarını ise şöyle sıralayabiliriz:

  - Mutlaka bir tatil programı hazırlayın.
  - Ailenizle birlikte tatil yapın.
  - Tatilde ders çalışmayı ihmal etmeyin.
  - Günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşmayı düşündüğünüz yeni hedefler belirleyin.
  - Konu tekrarı yapın.
  - Eksik kalan konuları tamamlayın.
  - Yeni konulara çalışın.
  - Bolca kitap okuyun.
  - Dinlenmeye ve gezmeye vakit ayırın.
  - Sosyal faaliyetlere (tiyatro, sinema, konser, spor vb) zaman yaratın.

  Koşulsuz sevdiğinizi hissettirin

  Anne babaların da çocuklarına destek olmak için yapması gereken birçok şey var. Bunların en önemlileri ise şu şekilde:
  - Çocuklarınızın düşük not alma nedenlerini birlikte tartışıp çözüm üretin. Karar alma süreçlerinize çocuğunuzu da dahil ederek sorumluluk bilincinin gelişmesine katkı sağlayın.
  - Okul zamanında kalkış saati, çalışma saati gibi belli rutinlere alışmış çocuklarınızın tatil döneminde vakitlerini eğlendirici ve eğitici geçirmelerine yardımcı olun.
  - Ara dönem, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeleri için çok iyi bir fırsat. Bu zaman diliminde mümkün olduğu kadar çok birlikte zaman geçirin. Tatili birbirinizi daha iyi tanımak, anlamak ve birbirinizin arkadaşlığından zevk almak için değerlendirin.
  - Yetenek, ilgi ve beceri bakımından her çocuğun kendine özgü özellikleri olduğunu unutmayın. Bu nedenle çocuğunuzun dönem boyunca sergilediği performansı başka çocuklarla asla kıyaslamayın.
  - Çocukları ikinci döneme motive etmek için kaygı ve tehdit yolunu kullanmayın.
  - Çocuğunuza her şeye rağmen koşulsuz sevdiğinizi ve ona güvendiğinizi hissettirin.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı