Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Tatilden dönenler, dikkat!

Orta ve kuzey bölgelerde karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor. Marmara’da soğuk biraz etkisini artırıyor.

Yağışlar kara dönmeye başlıyor. Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu kar yağışlı. Buzlanma riski Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da yüksek.

Bu hafta sonu ile ilgili söyleyeceğimiz en önemli şey şu: SOĞUK. Yine orta ve kuzey bölgelerde karla karışık yağmur ve kar yağışları bekleniyor. Bu hafta sonunun önemi, uzun bayram tatilinde şehir dışına çıkmış olanların dönüşe geçecek olmaları. Marmara’da soğuk biraz etkisini artırıyor. Yağışlar karla karışıktan daha çok kara dönmeye başlıyor. Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu kar yağışlı. Özellikle Bolu çevrelerinde sıkıntı ihtimali var. Sürücülerin olumsuz hava koşullarını göz önünde tutarak yola çıkmaları ve seyahat etmeleri gerekiyor. Buzlanma riski Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da yüksek.

*

Bayram nasıl geçiyor? Umarım çok yiyip midenizi bozmuyor, ev sahiplerinin "Yahu bayramda da diyet olur mu? Bayram bu canım, burada ye de, başka yerde yemezsin!" kandırmalarına gelip de, çikolata ve tatlılarla kilo almıyorsunuzdur. Ben mi? Ne olsun işte çalışıyorum!!! Ne var? Ben de bayram tatili, kar tatili yapmak istiyorum!!! Bilinçaltıma bile yerleşmiş, "kar" ya da "bayram" dendiğinde bir çok kişinin ilk düşündüğü şey tatil, benim ise tüm planlarımı iptal edip, yoğun bir çalışmaya gireceğim aklıma geliyor. Neyse ki meslek ve halka hizmet aşkı, bir de bayram seyranlarda aldığım hayır duası beni çalışmaya, çalışmaya ve daha çok çalışmaya yöneltiyor :))

Geçen hafta "Bir grup Marslı, afete dönüşmedikçe karı kardan kabul etmiyor" demiştim. Bu hafta bir çok Marslı’dan mail aldım. Hatta mailin birinde "Tamam, kabul ediyorum ben bir Marslı’yım, ne yapayım kar yağsın istiyorum" diyordu. Sanırım bir yanlış anlama var, ben kar severlere Marslı demedim, hava durumlarını yanlış dinleyip, ya da gönüllerindeki hava durumunu dinleyip, ’karla karışık yağmur’ tanımlamamızı duyduktan sonra camın önüne oturup yolları kapatacak, şehri felç edecek, hayatı durduracak bir kar bekleyenleri kastediyordum. Yabancı kültürlerin hayranlarından sonra, bir de farklı gezegen hayranları türemeye başladı. Bir yazı ile amma Marslı çıktı ortaya, görüyorum ki bayağı Marslı olma meraklısı varmış :)

*

Kış mevsimine denk gelmesi ile bayramların bir handikabı daha ortaya çıkmaya başladı, SOĞUK ALGINLIĞI! Tatillerde sağlığımıza, yiyip içtiklerimize pek dikkat etmiyoruz, bir de akraba, eş dost ziyaretlerinde araçlardan inişlerde, ya da araçlara binişlerde ’bir koşuda içeri girerim’ diyerek üzerimize bir şey almıyoruz, sonra bayram bitiminde yatak döşek yatıyoruz. Bakın bayramdan sonra bu örnekleri etrafınızda çok göreceksiniz. Nereden biliyorum; tecrübe ile sabit, terzi kendi söküğünü dikemez misali ben de büyükleri ziyarette üşendim, şöyle bir koşu apartmana girerim diye paltomu arabada bıraktım. Boyun fıtığından dolayı boynum yine tutuldu, üşütenlerde illaki olacaktır. Üşütenler hep üşenenler... (nasıl slogan oldu ama?)

Sıcaklıklar tam sınırda, Marmara’da bir kar bir yağmur, bir kar bir yağmur gidiyor! Bir çok kişinin beklentisi ’şöyle adam akıllı bir kar yağsın da ortadaki mikroplar kırılsın’, özellikle zatürre mikrobu bugünlerde ortalığı karıştırıyor. Bilhassa çocukları vuruyor. Ama şöyle bir durum var ki, karın mikrop kırdığına dair ispatlanmış bir bilgi yok. Yağışın kar şeklinde yere inmesi için yer seviyesinde sıcaklığın + 4 derecenin altında olması yeterli. Ama bir çok mikrop, bırakın +3, +4 dereceyi, sıfır altındaki sıcaklık değerlerinde dahi yaşayabiliyor. Kar yağışının ardından çocukların iyileşmeleri konusunda benim bir teorim var. Kar mikropları kırdığı için değil, muhtemelen çocuklar kardan dolayı okula gidemedikleri için iyileşiyorlar. O dönemde hasta olanlar iyileşiyor, hasta olmayanlar da tatil sebebi ile hasta çocuklardan uzak kaldıkları için rahatsızlanmıyor. Ne dersiniz?

Bu haftalık yazı böyle, bayram havasında biraz. Bu bir başlangıç, sırada tüm günlerinizin bayram havasında geçmesi var. Ruhunuz bayram havasını hiç terk etmesin, iyi bayramlar...
X